pondělí 21. září 2020 Matouš

Zastupitelstvo přijme deklaraci k výročí revoluce, opoziční zastupitelé nedorazí. Připomíná nám to časy minulé, vysvětlují

Třicáté výročí revoluce v listopadu roku 1989 rozdělilo liberecké zastupitele. Důvodem je deklarace, kterou má zastupitelstvo schválit den před výročím, tedy v sobotu 16. listopadu. Děkuje se v ní všem aktivním účastníkům tehdejších událostí. To se ale nelíbí opozičním zastupitelům ze Změny, kteří na akci nedorazí.

Slavnostní akt zastupitelstva se koná v sobotu 16. listopadu v obřadní síni radnice. Deklaraci zastupitelům předloží náměstek primátora Ivan Langr. A právě text deklarace (najdete ho níže), společně s polistopadovým vývojem, jsou důvody, které zastupitele z opozičních lavic vedou k neúčasti.

„V listopadu 89 jsem toužil po svobodě a na tom se nic nezměnilo. Postavit se za svobodu dnes znamená prosazovat spravedlnost, soucit, férovou veřejnou správu a hlavně odpovědnost za prostředí, ve kterém mají mít šanci na slušný život i naše děti. Nic takového v radniční deklaraci nevidím, proč bych tam tedy chodil,“ myslí si například Josef Šedlbauer ze Změny.

Oslavy třiceti let svobody nemůže organizovat politik ODS, vadí opozici. Nebude tam ani stín politiky, oponuje náměstek

Na čtvrtečním libereckém zastupitelstvu došlo k několika výměnám názorů mezi vedením města a opozicí. Té vadila například dotace pro spolek G300, která v listopadu v Liberci uspořádá vzpomínkovou akci 30 let svobody odkazující na revoluci v roce...

Deklarací mají zastupitelé poděkovat tehdejším aktivním účastníkům revoluce. S tím má problém i lídr Liberce otevřeného občanům Jaromír Baxa. Podle něj nelze oddělit vývoj po revoluci. „Máme zrovna 17. listopadu oceňovat i lidi spojené s divokými devadesátkami, privatizačními kauzami, a vznikem korupčního prostředí? Tihle lidé přece způsobili deziluzi mnoha obyvatel Česka a dali důvod k pocitům, že ani polistopadový režim není tak úplně spravedlivý. Naše město je díky nim neuvěřitelně zadlužené, na generaci dopředu,“ píše ve své poznámce (celou ji najdete tady). 

A Baxa pokračuje dál. „Jenže jednou z vedoucích postav libereckého občanského fóra byl jeden z ministrů federální vlády spojený s řadou privatizačních kauz. I jeho práci máme ocenit prohlášením, které selhání polistopadových elit zdvořile opomíjí.“

Také zastupitelé Změny pro Liberec vydali prohlášení, ve kterém sdělují, že se akce vůbec nezúčastní. „Při paměti toho, jak se slavila výroční VŘSR nebo Vítězného února, se zastupitelé za Změnu pro Liberec nezúčastní setkání organizované dnešními funkcionáři v čele s Ivanem Langrem, protože nám to příliš připomíná časy minulé. Přesně ty časy, proti kterým jsme někteří z nás za minulého režimu i v letech nedávných aktivně vystupovali. To, že slova o svobodě a demokracii nahradila někdejší slova o budování socialismu, resp. že chlebíčky vystřídá raut, na situaci nic nemění,“ píší v něm.

Deklarace k 30. výročí událostí 17. listopadu 1989

„V předvečer 30. výročí listopadových událostí roku 1989 se s uznáním a respektem obracíme ke všem libereckým spoluobčanům, kteří zejména v prvních hodinách a dnech po masakru na Národní třídě, tak nejistých a stále hrozících dalším represivním zásahem totalitní moci, aktivně vstoupili do veřejného dění a rozhodli se bez ohledu na možné důsledky a navzdory hrozbám a provokacím soustavy komunistických orgánů otevřeně prosazovat ideály svobody, demokracie a masarykovského humanismu. Děkujeme všem členům tzv. Liberecké iniciativy, rodícího se Koordinačního centra OF, hercům Divadla F. X. Šaldy i Naivního divadla Liberec, představitelům Lifóra, vysokoškolskému stávkovému výboru, odvážným středoškolákům i žurnalistům a v neposlední řadě stovkám neorganizovaných jednotlivců. Jsme si vědomi osobního příspěvku každého z nich k poklidnému převzetí moci z rukou stranických organizací KSČ a městského národního výboru, k objektivnímu informování ostatních spoluobčanů o vývoji v tehdejším Československu a k nastolení demokratických poměrů v již tehdy stotisícovém městě Liberec.

Třicet let po památných událostech, které vrátily Československo a posléze Českou republiku do rodiny standardních liberálních demokracií, se i v mezinárodním kontextu ukazuje, že svoboda a občanská, politická a sociální práva nejsou nikterak samozřejmá, ale že je musíme trvale ochraňovat a naplňovat, aby se nestala jen bezobsažným pojmem. Z historie dobře víme, že svobodu a demokracii vyprazdňuje lhostejnost občanů. Buďme tedy za všech okolností všímaví k dění ve vlastní zemi, zejména pak k podpoře a ochraně demokratických institucí.“

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky revoluce, výročí, deklarace opozice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.