čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Kraj došel s ministryní Dostálovou ke shodě v případě REACT-EU. Na zrušení výzvy trvat nebude

Liberecký kraj uvítal dohodu s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou a nebude trvat na zrušení poslední výzvy z programu REACT-EU. Dostálová chce společně s kraji hledat další možná kritéria pro hodnocení projektů.

Po jednání s Dostálovou a ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergrem (za ANO), to novinářům řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Byl jsem příjemně překvapen pozicí MMR, které připustilo, že jenom rychlost přihlašování nemá být jediným kritériem, podle kterého se bude rozhodovat. Předpokládáme, že dojdeme k nějaké dohodě a že nebudeme muset využít žádné kroky, o kterých jsme ve čtvrtek psali v předžalobní výzvě," doplnil hejtman. Kraj žádal zrušení poslední výzvy a vyhlášení nové s rovnými podmínkami pro všechny. Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, byl kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu.

Kritizovaná výzva na dotace do zdravotnictví zrušena nebude, další se odsune

Už uskutečněná kritizovaná výzva pro dotace do zdravotnictví z programu REACT-EU, kde byl jedním z hlavních kritérií čas podání, zrušena nebude. Další výzva, která se měla otevřít dnes, ale bude zhruba o dva týdny odsunuta. Novinářům to po...

MMR dnes po dohodě s Asociací krajů ČR a ministerstvem zdravotnictví posunulo další výzvu, která měla odstartovat odpoledne a rozdělovat se mělo 5,5 miliardy korun pro následnou a onkologickou péči. Slibuje upravit kritéria, mluví se například o desetiprocentním spolufinancování. "Jsem rád, že byla ta výzva odložena, podle předběžných průzkumů tam bylo žadatelů za zhruba deset miliard korun," řekl Půta. Liberecký kraj i nemocnice jsou podle něj připraveny se na spolufinancování projektů podílet až 20 procenty.

Půta by také rád, kdyby se kraje mohly víc podílet na hodnocení projektů. „Já si dovedu představit, že se projekty budou řadit také podle významu v jednotlivých regionech, podle pacientů, o které se nemocnice starají. Navrhovali jsme, aby kraje mohly určit, které projekty jsou v kraji prioritní, protože nemocnice v kraji neplní stejnou úlohu," řekl liberecký hejtman. Z rozumné považuje i zvažované omezení počtu projektů, které může žadatel do výzvy přihlásit a omezení částky, již je možné žádat.

Rozdělování evropských dotací je nespravedlivé, zlobí se nemocnice i kraj. Ten podal předžalobní výzvu

Vedení českolipské a liberecké nemocnice i Libereckého kraje rozhořčuje systém příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU. Považují ho za diskriminační a neférový. Kraj proto na ministerstvo pro místní rozvoj podal předžalobní výzvu týkající se...

Česko může získat z REACT-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva pro místní rozvoj na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory. První žádosti bylo možno začít podávat od 5. května. Zatímco ve výzvě na modernizaci záchranných služeb se Libereckému kraji podařilo získat podporu pro tři projekty, ve výzvě na přístrojové vybavení skončily nemocnice v Liberci a České Lípě pod čarou, dohromady žádaly půl miliardy korun. K dispozici bylo 8,9 miliardy korun a žádostí za bezmála dvojnásobek. Alokace byla podle Půty vyčerpána za necelé dvě sekundy.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky ČR, EU, správa, hospodářství, nemocnice, koronavirus, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Kučera

A už potřetí propraná stejná zhovadilost? Vy zíráte, my zíráme. Napište to ještě z pohledu syslů od Hodkovic. Kolik máte v redakci IQ dohromady?

sobota, 15. května 2021, 21:44

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.