Aktuálně

Policie pátrá po pohřešované 35leté invalidní ženě z Liberce, naposledy byla spatřena minulé úterý více...

Poznáváte muže na fotografii? V souvislosti s krádeží peněz v nákupním centru v Liberci po nich pátrá policie více...

Severáček se na mezinárodním festivalu v Bratislavě třikrát blýskl. A pokaždé zlatě více...

Liberecký Majáles má nové pořadatele. Po roční pauze pokračuje v areálu LVT více...

Lyžařská sezona v Libereckém kraji byla jednou z nejlepších za poslední roky více...

První jarní týden doprovodí přeháňky. V příštích dnech se bude ochlazovat, oteplení přijde před víkendem více...

Liďáky, Fügnerka, Tajch nebo třeba Vajglárna. Živá jména Liberce ve speciálním atlasu jsou znovu k mání více...

POLITICKÁ KORIDA: Má kraj pomáhat lidem ohroženým vysokými cenami energií?

Autoři | Foto pixabay.com

Neschopnost udržet dostatečnou teplotu obydlí, dluhy na energiích nebo vynakládání velké části svých příjmů na energie. To jsou jen některé podoby energetické chudoby, která trápí početnou část populace. Může lidem nějak se zvládáním situace pomoci Liberecký kraj? Na to jsme se zeptali jednotlivých klubů v krajském zastupitelstvu.

Otázka tentokrát zněla: Měl by kraj pomáhat ohroženým skupinám v boji s vysokými cenami energií? Pokud ano, jakou cestou? 

Na otázku neodpověděli Michal Kříž (ANO) a Michal Švarc (SPD).


Zbyněk Miklík (Piráti)

Cena energií trápí poslední roky nejen domácnosti a podniky, ale trápí i kraje a obce, protože ze svého rozpočtu zajišťují elektřinu a teplo ve svých organizacích – školách, domovech důchodců a dalších. Z dostupných údajů vyplývá, že dopady vysokých cen energií se citelně dotýkají desetiny populace, především seniorů a rodin s malými dětmi. Nicméně kraj nemá v rukou cílené řešení podpory prostřednictvím sociálních dávek, to se odehrává na úrovni bližší občanům – na úřadech práce a na obcích. Dlouhodobě není řešením finančně podporovat a dorovnávat vysoké platby za elektřinu a plyn u konkrétních domácností. Musíme totiž optimalizovat spotřebu a zdroje vytápění. A tady ušel kraj velký kus cesty.

Snížení energetické náročnosti podpořil kraj několika vlnami kotlíkových dotací, poslední vlna je přímo zaměřena na nízkopříjmové domácnosti. Stejně tak to řešíme u krajských budov. Zateplujeme, optimalizujeme spotřebu, nasazujeme účinnější kotle, instalujeme chytré měření a v současnosti se posouváme k vlastní výrobě energie z obnovitelných zdrojů, především fotovoltaiky. 

Chci, abychom se ze spotřebitele stali výrobcem energií a do budoucna také obchodníkem. Konečně se podařilo v zákoně schválit koncept komunitní energetiky. Pracujeme na tom, abychom se v této věci rychle posunuli a mohli rozvíjet energetická společenství, kdy budeme vyrobenou energii v daném místě i sdílet. Je to cesta, jak posílit energetickou soběstačnost nejen kraje, ale nabídnout její možnosti i lidem.

Dan Ramzer (ODS)

Neměl.




Lena Mlejnková (Starostové pro LK)

Jsme přesvědčeni, že kraje mají jinou roli a toto je téma státu a jeho systému podpory. Obecně pomáhají ohroženým skupinám úřady práce, Nízké příjmy řeší dávka příspěvku na bydlení a jiné možné podpory. Pokud lze přesně označit „ohroženou skupinu“, kraj pomáhá jinou formou například: Milostivé léto, obědy do školy – Potravinová pomoc dětem. Liberecký kraj podporuje mnoho oblastí jako je sport, kultura a další a spravuje mnoho majetku a chod příspěvkových organizací.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky politická korida, politika, koalice, zastupitelstvo, korida

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.