Většina politických subjektů v Libereckém kraji plánuje zahájit ostrou kampaň ke krajským volbám až s koncem letních prázdnin. Už v sobotu ji v Dolánkách u Turnova odstartovali Piráti, v příštím týdnu plánují hlavní volební témata představit Starostové pro Liberecký kraj, kteří v posledních třech volbách v kraji zvítězili. Do kampaně dají podle zjištění ČTK strany miliony korun, největší částku si zřejmě připravili Starostové - sedm milionů.
Starostové pro Liberecký kraj představili své kandidáty do krajského zastupitelstva i Senátu už v polovině června. Podle lídra kandidátky - hejtmana Martina Půty, který bude post už potřetí obhajovat, je kampaň hlavně kontaktní. Kandidáty tak mohou lidé potkávat po celé léto na nejrůznějších akcích. Součástí kampaně je oslovování voličů na sociálních sítích. Už v červnu měli Starostové také první část billboardů, upozorňovala na blížící se krajské volby a lákala na méně známé turistické cíle v kraji.
Zatím bez výrazných hesel a akcí rozjíždí zvolna svou kampaň do krajských voleb také hnutí ANO, které před čtyřmi lety skončilo v kraji druhé. "Plně se soustředíme na ostrou část kampaně, kterou zahájíme na přelomu srpna a září. Vsázíme na tradiční offline a online komunikační prostředky a budeme akcentovat jak krajská, tak centrální témata," doplnil lídr krajské kandidátky hnutí David Pražák. Na kampaň má hnutí v kraji připravené dva miliony korun, další podrobnosti k ní ale zatím nechce lídr kandidátky prozrazovat.
Piráti zahájili ostrou kampaň v sobotu programem v Dolánkách, s voliči se plánují setkávat i dál, oslovují je na sociálních sítích, počítají i s venkovní reklamou. Za kampaň plánují utratit 1,2 milionu korun. "Hlavním tématem je dostupnost veřejných služeb – zejména školství, zdravotnictví, sociálních služeb a veřejné dopravy, a to i v méně rozvinutých částech kraje, energetická soběstačnost a udržitelnost. Chceme, aby se s veřejnými prostředky na jejich zajištění nakládalo férově a transparentně, a aby nekončily kvůli korupci v kapsách několika vyvolených," řekl lídr Zbyněk Miklík.
Vládní Spolu, které jde do voleb v Libereckém kraji poprvé, si na kampaň připravilo zhruba stejnou částku jako ANO. "Všechny subjekty budou mluvit o bezpečnosti, dopravní obslužnosti, o školství, zdravotnictví a sociálních službách. Je to nutné, ale podle mého nedostačující. Je potřeba se zaměřit na rozvoj v oblasti technologií, výrazně zlepšit spolupráci s Technickou univerzitou Liberec, zvýšit spolupráci s Německem, Saskem a Dolním Slezskem v Polsku," řekl k tématům kampaně Edvard Kožušník, lídr kandidátky Spolu pro Liberecký kraj – ODS, TOP 09, KDU-ČSL.
Počátkem září plánuje ostrou kampaň zahájit SPD a Trikolora, na reklamu ale mohou voliči narazit už teď třeba na autobusech. "Naším cílem je setkávat se s občany, diskutovat o problémech a možných řešeních, informovat o našem programu. V rámci setkání chceme voličům nabídnout nejen diskuzi o palčivých tématech ale také odreagování," sdělil lídr kandidátky Michal Švarc. K hlavním tématům bude podle něj patřit dostupné zdravotnictví, podpora bydlení, víc peněz do škol, budování domovů pro seniory, stav komunikací nebo bezpečnost v kraji.
Do krajského zastupitelstva by se rádi vrátili Zelení, kteří jsou výraznou opozicí v zastupitelstvu krajského města Liberce. Kampaň zahájili už na konci května, kdy představili kandidátku Zelení pro kraj. Lídrem je Milan Starec, který stojí dlouhé roky v čele občanského odporu proti rozšiřování polského uhelného dolu Turów. Zelení se v kampani snaží poukázat zejména na oblasti, které byly podle nich v kraji v posledních letech zanedbávané, kritizují zastaralé střední školství, nedostatek míst v domovech pro seniory, drahou dopravu nebo nedostupnost lékařů a zubařů.
V krajských volbách, které se uskuteční 20. a 21. září, se bude v Libereckém kraji o přízeň voličů ucházet 13 politických stran a uskupení, to je nejméně od vzniku kraje. Před čtyřmi lety jich bylo 16. Volby tehdy vyhráli Starostové pro Liberecký kraj , když jim hlas dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO a má deset křesel, Piráti a ODS získali po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, má tři zastupitele. Kandidáti Zelených "Pro KRAJinu" skončili tehdy šestí, s 4,02 procenta hlasů se ale do zastupitelstva nedostali.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.