Stotisícový Liberec bude mít i přes výhrady opozice příští rok výrazně schodkový rozpočet, rozhodli těsnou většinou zastupitelé města. Radnice očekává výdaje skoro 4,7 miliardy korun a příjmy 3,32 miliardy. Rozdíl zaplatí z přebytku z minulých let a ze dvou letos přijatých kontokorentních úvěrů. Z nich by při nejhorším scénáři mělo město čerpat přes miliardu korun. Právě zapojení kontokorentů do rozpočtu opozici vadilo nejvíce.
„V tuto chvíli takovým frivolním tempem zadlužovat je nezodpovědné. Hrozí zamrznutí investic jako na začátku minulého desetiletí," uvedl zastupitel opoziční LOL Josef Šedlbauer. Připomněl tak dobu před 15 lety, kdy si město vzalo dvoumiliardový dluhopis, což bylo na úrovni jeho ročního rozpočtu.
Podle vedoucího odboru ekonomiky Zbyňka Karbana je ale Liberec díky vyšším příjmům nyní v lepší situace než v roce 2010. „Nechci to zlehčovat, ale není to tak dramatické," řekl.
Bez čerpání kontokorentu bude Liberci z dlouhodobého úvěru z roku 2010 zbývat na konci příštího roku splatit miliardu korun. Karban předpokládá, že při pesimistickém scénáři a nutnosti čerpat kontokorent stoupne zadlužení Liberce na dvě miliardy. Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) míní, že to bude méně. „Optimistický výhled je 1,3 miliardy," uvedl.
Rozpočet nepodpořila ani SPD. „Město rezignovalo na rozvoj Liberce, omezí se investice do oprav komunikací, škol," uvedl zastupitel za SPD Tomáš Paleček.
Primátor argumentoval tím, že na silnice dají příští rok skoro 240 milionů a ročně město opravuje dvě školní budovy. „To je maximum, co jsme schopni finančně i fyzicky zrealizovat," řekl.
Ve srovnání s tímto rokem je rozpočet Liberce pro příští rok výrazně vyšší na výdajové stránce a zhruba stejný v příjmech. Pro letošní rok zastupitelé schválili výdaje ve výši 4,071 miliardy a příjmy 3,227 miliardy s tím, že rozdíl zaplatí město z přebytku z předchozích let.
Radnice očekává, že daňové výnosy budou v příštím roce zhruba stejné jako letos, tedy 2,74 miliardy. Na kapitálové výdaje vydá město skoro 1,6 miliardy, největšími projekty bude již zahájená oprava městského bazénu za tři čtvrtě miliardy a opozicí kritizovaný 700milionový projekt na snížení energetických nákladů 34 městských budov. Podle opozice je předražený a jeho návratnost je 50 let. Podle Zámečníka je projekt přínosný, ale bylo chybou, jak ho nazvali. „Je tam hodně stavebních opatření. Bylo marketingovou chybou, že jsme to nazvali EPC projekty," dodal.
Ze společností města dostane z rozpočtu nejvíce peněz dopravní podnik, přes 568 milionů, což je o 78 milionů víc než letos. Příspěvek pro technické služby stoupne z 272,8 na 318,3 milionu a pro odpadní firmu FCC ze 177 na 182,2 milionu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.