Aktuálně

POLITICKÁ KORIDA: Mělo by město regulovat výdejní boxy?

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Výdejní boxy po celém Liberci rostou rychlým tempem. Přináší nespornou výhodu, kdy si může každý v klidu vyzvednout zásilku. Ale objevují se i na špatně dostupných místech. Jak se tedy na boom doručovací služby dívají liberečtí politici? Zeptali jsme se v dalším díle politické koridy.

Otázka tentokrát zněla: Jak se díváte na rychlý rozvoj výdejních boxů? Mělo by je město regulovat?

Odpovědi řadíme podle času, kdy nám do redakce dorazily. Na otázku neodpověděla Jaroslava Kašparová (ANO).


Svatopluk Holata (SPD)

Výdejní boxy jsou daní za zrychlenou dobu. Bohužel ne všichni jsou schopni a ochotni přijmout digitální svět. Klasické služby České pošty berou za své. I Balíkovna již není součástí státní firmy a tak je opět na státu, jak řešit situaci s doručováním písemností i objemnějších zásilek. Bohužel kompetentní ministerstvo situaci neřeší a nechává ji na trhu, který bohužel nereguluje. To je jako s hazardem, dopravou a dalšími obory, které jsou státu svěřeny pod dohled. Vedení státu je nekompetentní a tak je situace taková, jaká je. Úkolem státního stavebního dozoru je, aby zakročil v případech, kdy jsou doručovací boxy umístěny v rozporu s předpisy. Zejména v památkových zónách a tak podobně.

Martin Hoza (ODS)

Výdejní boxy zažívají v posledních době významný nárůst. Jejich provozování je ale závislé na tom, jak my jako zákazníci budeme nakupovat přes e-shopy, a zda  budeme využívat vyzvednutí zaslaného zboží z plechové krabice nebo upřednostníme vyzvednutí v široké síti spolupracujících kamenných obchodů. A taky bude záviset na budoucím vývoji e-commerce, jehož jsou výdejní boxy v současnosti významnou součástí. 

Takže regulace provozování výdejních boxů je zcela v rukou jejich zákazníků a také majitelů pozemků, na nichž výdejní boxy stojí. Předpokládám, že provozovatelé musí splnit určité parametry z pohledu bezpečnosti a dopravních a dalších předpisů.

Jan Hruška (Piráti)

Výdejní boxy jsou užitečné, ale jejich nekontrolovaná expanze vytváří problémy. Živelně rostou i na místech, kde tvoří nelogickou bariéru v prostoru. Někde schránky stojí v zeleni, vytváří temná zákoutí, která se plní odpadky nebo brání rozhledu v křižovatce. Některé boxy celou noc svítí a ruší spánek lidí v okolních domech. Namísto zákazu těchto zařízení je však důležité stanovit jasná pravidla jejich umístění a provozu. A to říkám jako někdo, kdo výdejní boxy rád využívá.

Většina výdejních boxů vzniká na soukromých pozemcích a podle aktuálního výkladu Ministerstva pro místní rozvoj nepotřebují stavební povolení. Radnice tak má omezené možnosti. V prvním kroku potřebujeme vytvořit manuál, který bude ukazovat dobrou praxi, co se týče designu a barevného provedení. Ideální je umisťovat výdejní schránky do existujících budov jako jsou supermarkety nebo je začlenit přímo do fasády. Praxe ukazuje, že s některými provozovateli se dá na mnohém domluvit. První města testují dotační program na zvelebení okolí boxů nebo upravily tržní řád. Cílem je, aby výdejní boxy maximálně respektovaly své okolí.

Jindřich Felcman (Liberec otevřený lidem)

Za posledních šest let vlády Starostů a ANO v Liberci byla nejvýznamnější investice města do veřejných prostranství opravené parkoviště na Pastýřské. Všude po městě vidíme, jak veřejný prostor chátrá. Nebyla dokončena ani jedna revitalizace sídlišť, ve kterých přitom bydlí polovina Liberečanů. V téhle situaci bychom považovali ze strany města za poněkud pokrytecké, aby se pokoušelo nějak omezovat soukromé provozovatele výdejních boxů a pokoušelo se je tlačit do nějaké estetiky. Jen sotva lze vymyslet nějaké vkusné řešení výdejního boxu u rozbitého chodníku. Liberecká radnice si musí nejprve srovnat priority a zamést si před vlastním prahem.

Jaroslav Zámečník (Starostové pro LK)

Umístění těchto výdejních boxů ve veřejném prostranství lze podle nejnovějších právních analýz regulovat prostřednictvím tržního řádu, který stanovuje obec. Toto užívání pak podléhá zpoplatnění místním poplatkem, pokud je tento poplatek obcí zaveden a pokud je dané místo (veřejné prostranství) určeno obecně závaznou vyhláškou příslušné obce. Sazba poplatku za užívání veřejného prostranství činí až 10 Kč za každý i započatý m2 užívaného veřejného prostranství a každý i započatý den. Zavedení poplatku za umístění zásilkových boxů může mít pozitivní i negativní dopady. Primárně jde o příjem města, sekundárně má poplatek regulační funkci. Může sloužit jako nástroj k usměrnění rozmístění zásilkových boxů v rámci obce, motivovat provozovatele k efektivnějšímu využití prostoru a předcházet nadměrné koncentraci těchto zařízení na exponovaných místech. Na druhou stranu je třeba zvážit i potenciální negativa. Vysoké poplatky by mohly vést k omezení dostupnosti této služby pro občany obce. Je tedy na místě hledat rovnováhu mezi zájmy obce, významem služby pro občany obce. Významná je i dostupnost těchto zařízení v režimu 7/24. 

Závěrem lze shrnout, že i ve městě Liberec nás čeká diskuse o vhodném nastavení systému, který může přispět k lepší organizaci veřejného prostoru a zároveň podpořit rozvoj moderních služeb, které zvyšují kvalitu života ve městě.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky korida, politická korida, politika, koalice, zastupitelstvo, Liberec, ODS, ANO 2011, funkční období, radnice, Česká pirátská strana, Starostové a nezávislí, Starostové pro Liberecký kraj, Jaroslav Zámečník

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.