Liberecký kraj si včera zvolil nového hejtmana, kterým se znovu stal lídr Starostů Martin Půta. Toho v tajném hlasování podpořilo 30 z 41 přítomných zastupitelů. Koalice Starostů, ANO, ČSSD a ODS si také rozdělila pozice radních a náměstků. V zastupitelstvu má většinu 35 mandátů z 45. Tak silnou pozici dosud žádná koalice v Libereckém kraji neměla.
V Libereckém kraji se do krajského zastupitelstva dostalo sedm stran, což je nejvíc v jeho historii. Volby vyhráli s výrazným náskokem starostové, když pro ně hlasovala téměř třetina voličů. Kromě pozice hejtmana budou Starostové také zastávat post náměstka pro dopravu, investice a veřejné zakázky, který získal Marek Pieter. Resort školství, mládeže, zaměstnanosti, tělovýchovy a sportu povede Petr Tulpa. Post radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch pak bude hájit Květa Vinklátová a radním pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova se stal Jiří Löffelmann.
V zastupitelstvu obsadili Starostové 18 křesel, druhé ANO získalo devět mandátů a funkci statutární náměstkyně hejtmana pro jedničku kandidátky Jitku Volfovou. Na starost bude mít ekonomiku, správu majetku a informatiku. Hospodářský růst, regionální rozvoj, evropské dotace a rozvoj venkova pak bude hájit Radka Loučková Kotasová.
Třetí ve volbách byli komunisté, kteří mají čtyři zastupitele, stejně jako ČSSD, ODS a Změna pro Liberecký kraj, které skončily za nimi. Do zastupitelstva se dostali také dva zástupci koalice SPD - SPO. Ze zmíněných stran si po jednom postu náměstka rozdělily právě ČSSD a ODS. Přemysl Sobotka (ODS) povede zdravotnictví a Pavel Svoboda (ČSSD) dostane na starost resort sociálních věcí.
"Programových priorit pro nové čtyřleté období je dvanáct stránek, ale tou hlavní je pro mne pokračování modernizace krajských nemocnic, ale také rozvoj a budování lepší spolupráce v páteřní síti nemocnic Libereckého kraje," řekl Půta po svém zvolení. K prioritám patří podle něj také doprava a pokračování oprav krajských silnic. Kraj chce podle Půty jednat se státem o důležitých silnicích první třídy na Frýdlantsku, napojení z Turnova na Jičín nebo o novém spojení České Lípy s Děčínem a také o rychlém železničním spojení s Prahou.
Dalším důležitým tématem pro příští čtyři roky je podle znovuzvoleného hejtmana krajské střední školství, zejména to technické, po jehož absolventech je v kraji největší poptávka. "Klíčové jsou zejména investice do škol tak, aby zaměstnavatelé získali absolventy, kteří jsou lépe připraveni na trh práce především v oblasti odborného vzdělávání, které je z pohledu zaměstnanosti v Libereckém kraji tím nejsilnějším," dodal Půta.
Starostové vyhráli volby v Libereckém kraji už před čtyřmi lety. Spojili se tehdy se Změnou pro Liberecký kraj, dohromady měla koalice těsnou většinu 23 mandátů. Zhruba po dvou letech se ale rozpadla. Teď změna skončila v opozici a její zastupitelé pro Půtu nehlasovali. Důvodem je jeho obvinění z korupce.
"Člověk, který je obviněný v tak vážné kauze, by alespoň do doby, než k nějakému základnímu objasnění dojde aspoň ve smyslu, že se to projedná před soudem a veřejnost bude trochu vědět, na čem je, tak by neměl kandidovat na tak vysokou politickou funkci," řekl předseda zastupitelského klubu změny Josef Šedlbauer.
Výhrady má opozice také ke zvolení bývalého krajského předsedy ODS Přemysla Sobotky náměstkem pro zdravotnictví a nelíbí se jí ani spojení dopravy, investic a veřejných zakázek do jediného resortu vedeného Markem Pietrem (SLK). "Má pod sebou prakticky všechny peníze, které tečou přes kraj. Jde o bezprecedentní koncentraci moci," varoval Šedlbauer.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.