Jablonec nad Nisou připravuje obnovu druhého nejstaršího sídliště Šumava. Projekt za více než 80 milionů korun je rozdělen do osmi etap, první by měla začít v roce 2019. Radnice chce na financování využít dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj, odkud může každoročně získat kolem čtyř milionů korun. Příští týden bude o projektu jednat jablonecké zastupitelstvo.
Oblast, která by mělo být obnovena, vymezují ulice Podzimní, Pasecká, Vysoká, Jeronýmova, Březová, Skelná, Švédská a Na Šumavě. Sídliště tvoří 37 panelových domů a osm cihlových bytových domů, kde je dohromady bezmála 1600 bytů. Nejstarší domy byly postaveny po druhé světové válce, ty nejnovější byly dokončeny v roce 1980. Největším problémem lokality je nedostatek parkovacích míst, ale obyvatelé sídliště kritizují také například nedostatek kvalitních dětských hřišť a sportovišť.
"Cílem je přeměnit sídliště Šumava na víceúčelový celek, a tím vylepšit obytné prostředí," doplnil náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD). Obnova podle něj měla čeká dopravní a technickou infrastrukturu, veřejná prostranství a cyklistické stezky, ale i protihlukové stěny, odstavná a parkovací stání. "V rámci projektu chceme také odstranit vrchní vedení vysokého napětí a nahradit jej kabely, ale i doplnit veřejné osvětlení," řekl Pleticha. Záměr počítá také s obnovou veřejné zeleně i kritizovaných dětských hřišť a sportovišť.
Plánovaná obnova sídliště Šumava není v Jablonci prvním podobným projektem. Na podzim 2015 skončila revitalizace nejstaršího obytného souboru Žižkův Vrch. Obnova trvala sedm let a stála 195 milionů korun, zhruba 55 procent zaplatila Evropská unie. Revitalizováno bylo území o rozloze více než 17 hektarů, opraveno bylo přes 1200 bytů. Na Žižkově Vrchu se realizovalo 33 projektů, 12 z nich bylo městských, 21 jich zajistily jiné subjekty, zejména vlastníci domů. Opraveny byly domy i komunikace, přibyla kontejnerová stání a i nová hřiště.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.