Liberecký kraj plánuje rozšíření spolupráce s ukrajinskou Vinnyckou oblastí. Rada Libereckého kraje na včerejším jednání odsouhlasila návrh dohody, konečné slovo bude mít krajské zastupitelstvo na zasedání 28. března. Kraj hodlá spolupracovat v oblastech průmyslu, zemědělství, vzdělávání, vědy i zdravotnictví.
„Při loňské návštěvě zástupců Vinnycké oblasti v Libereckém kraji jsme se domluvili na navázání kontaktů. Následovalo srpnové uzavření memoranda, které potvrdilo oboustranný zájem na rozvoji spolupráce. Koncem roku k nám zástupci partnerského regionu zavítali a věnovali se fungování našeho systému zdravotnictví, sociálních služeb, ochrany životního prostředí a zemědělství,“ popisuje začátky spolupráce hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). „Nyní jsme se domluvili, že najdeme již konkrétní oblasti, ve kterých bychom si mohli být nápomocni. K tomu je nutná společná dohoda,“ dodává hejtman.
K jejímu podpisu by po odsouhlasení v zastupitelstvu mělo dojít ve druhé polovině dubna v Libereckém kraji.
Na první návštěvu Libereckého kraje přijela delegace z Ukrajiny v dubnu loňského roku. „Se zájmem jsme si vyslechli prezentace o Vinnycké oblasti, která je zaměřena zejména na zemědělskou produkci, chov zvířat a následný zpracovatelský průmysl,“ řekl po jednání hejtman Martin Půta. „Členy delegace byli ředitelé závodů na zpracování tuků a olejů, masa, ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, ale i podnikatelé z oblasti strojírenství či zdravotnictví,“ doplnil hejtman.
Vinnycká oblast je jednou z 24 samosprávných oblastí Ukrajiny. Na jihu sousedí s Moldavskem, od kterého je oddělena převážně řekou Dněstr. Je pátou ekonomicky nejrychleji se rozvíjející oblastí na Ukrajině. V zemědělství a zejména v oblasti zpracování obilí zaujímá tato oblast první místo, často se jí přezdívá „obilnice“ Ukrajiny. Důležitá je i tamní lékařská univerzita nebo společnost Roshen, největší výrobce cukrovinek na Ukrajině. Hlavní město Vinnycja se 400 tisíc obyvateli leží na řece Jižní Buh.
„Rádi bychom využili zemědělského potenciálu Vinnycké oblasti a zkusili vyjednat spolupráci například v možnosti odběru zemědělských produktů nebo naopak zavedení některých technologií z našeho kraje do ukrajinského průmyslu,“ upřesnil tehdy dnes už bývalý náměstek Josef Jadrný.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.