Kvalita vody v Hamerském jezeře na Českolipsku se znatelně zlepšila. Podle hygieniků se tak mohou lidé v oblíbeném letovisku opět koupat bez omezení. Vyplývá to z informací na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.
Krátkodobé zhoršení kvality vody v jezeře způsobil zvýšený výskyt sinic. "Jak byly přívalové deště, tak to něco spláchlo z polí do jezera. Zlepšilo se to ale velmi rychle," řekl starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák.
Zvýšený výskyt sinic zůstává v nedalekém Máchově jezeře, to ale není nic neobvyklého. "Kvalita vody se dostala na obdobnou úroveň, jaká bývala v minulých letech," uvedl za firmu, jež provozuje dvě z pěti pláží jezera, Vladimír Reichert. Lidé by se měli po koupání v jezeře pokaždé osprchovat, zdravotní problémy mohou mít zejména citliví jedinci, tedy těhotné ženy, alergici či děti. Stejné doporučení platí ještě pro přírodní koupaliště v Chrastavě, které má kolísavou kvalitu přítoku. I to je stejně jako Máchovo jezero na stupni tři pětiškálové stupnice.
Mírně zhoršená kvalita vody, zejména kvůli snížené průhlednosti, je na dalších šesti přírodních koupalištích v Libereckém kraji. Riziko vzniku zdravotních obtíží je sice malé, i na těchto místech ale hygienici lidem radí, aby se po koupání osprchovali. Na stupni dva je kvalita vody na koupalištích v Nedamově u Dubé a Zákupech na Českolipsku, v Českém Dubu a Novém Městě pod Smrkem na Liberecku i v Košťálově a Sedmihorkách na Semilsku.
Hygienici sledují v Libereckém kraji 36 vodních ploch, zatím nikde nemuseli koupání zakázat. Díky tropickým teplotám jsou koupaliště v posledních dnech plná. Nadprůměrnou návštěvnost má například Maškova zahrada v Turnově. "Rekordní byla v úterý, kdy jsme měli 3537 lidí," uvedl vedoucí areálu Tomáš Špinka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.