Čistírna odpadních vod v Jablonci - Kokoníně se stavět nebude. Plánovanou výstavbu léta kritizovali místní obyvatelé, a dokonce se kvůli tomu před šesti lety konalo referendum o odtržení této čtvrti od Jablonce. Město se nakonec se Severočeskou vodárenskou společností (SVS) dohodlo na vybudování kanalizace a stoky, která tuto část Jablonce napojí na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově a umožní další rozvoj lokality. Smlouvu o spolupráci s SVS dnes schválili zastupitelé.
"Nová koncepce spočívá v podchycení splašků od zhruba tisíce obyvatel, převedení odpadních vod do kanalizačního systému města Rychnov zakončeného čistírnou," řekl mluvčí SVS Jiří Hladík. Záměr počítá i se zvýšením kapacity čistírny v Rychnově na zhruba dvojnásobek. "Je už zpracována projektová dokumentace a pro všechny části vydáno územní rozhodnutí," dodal. Náklady se odhadují na 120 milionů Kč, SVS žádá evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Jablonec se dnes smlouvou zavázal podílet se na spolufinancování projektu, doplnil náměstek libereckého primátora Lukáš Pleticha (ČSSD), který návrh do zastupitelstva předkládal.
V Kokoníně žije kolem 1800 lidí, většina tamních domů byla postavena počátkem minulého století, kdy se kanalizace příliš neřešila. Odpadní vody tak často končí v nedaleké řece. "Hlavně v létě se tam Mohelka mění v páchnoucí stoku, která myslím není důstojná 21. století," řekl již dříve primátor Petr Beitl (ODS). V plánu proto bylo vybudovat čistírnu odpadních vod. Součástí investice za zhruba 120 milionů korun měla být výstavba kanalizace, na kterou by se napojila většina domů od dolních Maršovic po Kokonín. S čistírnou počítal už územní plán z roku 1998.
Změna územního plánu v roce 2011 posunula sice plánovanou čistírnu dál od rodinných domů, odpůrce výstavby to ale nepřesvědčilo. V únoru 2012 se proto pokusili v referendu prosadit osamostatnění Kokonína. Hlasování ale bylo neplatné a nezávazné. Přišlo k němu jen 360 oprávněných voličů z téměř 1500 a pro odtržení se vyslovilo pouze 34 z nich, 320 lidí bylo proti, zbylé lístky byly neplatné. O dva roky později se ještě uskutečnila při eurovolbách anketa o odtržení Kokonína, ani ta neměla dostatečnou podporu. Odpůrci neuspěli ani u soudu, když se pokusili zrušit změnu územního plánu. Za nejschůdnější řešení považovali kritici projektu právě napojení na Rychnov. Podle Pletichy na to ale dřív nebylo možné získat dotace.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.