Ve Frýdlantu vyvěšují vlajku pro Tibet pravidelně od roku 2009, i dnes zavlála přímo z balkonu historické radnice. K akci Vlajka pro Tibet, kterou pořádá občanské sdružení Lungta, se poosmé připojil také Liberecký kraj. Vlajku vyvěsily radnice i v dalších 49 z 215 měst a obcí v kraji. Zavlály v Liberci a všech větších městech, jako jsou Turnov, Nový Bor, Semily, Frýdlant, Železný Brod nebo Jilemnice. Už tradičně vlajku nevyvěsili v Jablonci nad Nisou ani v České Lípě.
Tibetská vlajka v tento den pravidelně vlaje na krajském úřadu Libereckého kraj. „Vyvěšením vlajky dáváme najevo podporu národům, které bojují za svoji svobodu. Liberecký kraj se k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet připojuje pravidelně,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové).
Ve Frýdlantu zavlála tibetská vlajka na radnici poprvé v roce 2009. „Od té doby ji vyvěšujeme 10. března, tedy v den výročí povstání Tibeťanů v roce 1959 proti okupaci, pravidelně,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).
Už dříve upozornil na to, že kdo ví o historii Tibetu a jeho konfliktu s Čínskou lidovou republikou více, vnímá možná paralelu s historií naší země - s mnichovskou dohodou v září 1938 a sovětskou okupací Československa v srpnu 1968. „V těchto těžkých dobách jsme zůstali také sami a bez spojenců. Našemu národu se však povedlo osvobodit se jak z nadvlády fašismu, tak i komunismu. Tibeťané to mají v současné geopolitické situaci daleko těžší,“ podotýká starosta.
Zcela jiný názor má na kampaň jeho stranický kolega a primátor druhého největšího města v Libereckém kraji Petr Beitl. Připadá mu prázdné a pokrytecké tvářit se, že vyvěšení této vlajky je nějaký symbol toho, že jsme za boj za lidská práva. „Máme své problémy s lidskými právy od Sýrie přes severní Afriku vtaženou do Evropy, všichni o tom víme, a řekl bych, že bychom si měli nejdříve zamést před vlastním prahem a potom radit někde na druhé straně zeměkoule,“ řekl již dříve.
Vyvěšením tibetské vlajky si dnes lidé na celém světě připomínají 59. výročí neúspěšného tibetského povstání proti čínské okupaci a za uchování národní identity. V roce 1959 při něm zemřelo více než 80 tisíc Tibeťanů, mnoho dalších zahynulo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Česko se ke světové akci na podporu Tibetu aktivně připojilo poprvé v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice. Podle sdružení Lungta se letos k projektu přihlásilo pět krajských úřadů a více než 730 měst, obcí a městských částí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
nevědí co byl a ted je tibet ale to nevadí hlavně že se něco vyvěsí a kalousek se zabalí do vlajky,no a co v anglii si královna nasadí prezidenta číny do kočáru a ty vaše lidský práva si můžete někam strčit i s vlajkou.