Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Co bude s Ralskem? Experti z univerzity přijdou s řešením obnovy bývalého vojenského prostoru

Autoři | Foto Liberecký kraj

Speciální tým tvořený pracovníky Technické univerzity dostal za úkol vypracovat územní studii bývalého vojenského prostoru Ralsko. Ta má najít řešení, co by se s jinak nevyužitým územím dalo udělat. Hotová má být v září.

„Rádi bychom smysluplně využili celý prostor. Nedávno rada schválila memorandum s hasiči, kteří budou moci bezplatně využívat budovy v bývalém vojenském prostoru ke svým taktickým cvičením,“ říká hejtman Martin Půta.

Oživení území by podle hejtmana nemělo výrazně zasahovat do tamní unikátní krajiny.

Studie má přinést plán postupného oživení prostoru. „Můžeme se díky ní předem připravit na okamžik, kdy v lokalitě skončí všechny demolice a sanace, a my budeme moci plynule pokračovat dál,“ vysvětlila statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Kraj studii potřebuje i pro případné čerpání peněz. „Je podmínkou ministerstva pro místní rozvoj pro to, aby Ralsko mohlo být zahrnuto do akčního plánu státu a kraj mohl na jeho obnovu čerpat dotace,“ dodal mluvčí úřadu Filip Trdla.

Po územní studii pak vznikne ještě další studie. Ta bude konkrétnější. Jednotlivé projekty v ní budou rozpracované tak, aby bylo možné vytvořit zadávací dokumentaci k jejich následné realizaci. „Jsme teprve na začátku dlouhé cesty, avšak vzhledem k finanční náročnosti celé akce chceme mít naprostou jistotu, že budoucí podoba bývalého vojenského prostoru Ralsko bude účelná a udržitelná i pro další generace,“ dodala Volfová.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Ralsko, vojenský prostor, Technická univerzita, Liberecký kraj, Vojenský prostor Ralsko, Jitka Volfová, Martin Půta, Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.