Celou řadu přírůstků přivítala v posledních dnech a týdnech liberecká zoologická zahrada. Návštěvníci tak budou moci vidět mláďata velbouda, zeber, uriala, nebo zoborožce. Pro ZOO jde o velký úspěch, většinou jde o zvířata, která se v zajetí špatně množí.
Příkladem je samička uriala bucharského, jednoho z nejvíce ohrožených velkých savců na naší planetě. Ta se v ZOO narodila 22. června. „Urial bucharský se ve volné přírodě vyskytuje v Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu, ale jejich počty jsou nestálé. V současné době se velikost populace odhaduje pouze na 250 jedinců, a tak urial bucharský patří mezi nejvzácnější a nejcennější druhy, které zde chováme,“ vysvětlil Luboš Melichar, hlavní zoolog.
Liberecká zoo je přitom jednou z pěti zoologických zahrad v Evropě a jediná zoo v Čechách, která tyto sudokopytníky s mohutnými rohy zatočenými do okruží chová. Samička se jménem Ganji je již devátým mládětem, které se v zoo pod Ještědem od počátku jejich chovu v roce 2011 narodilo.
Pyšní jsou v ZOO i na další přírůstek, v druhé půlce června se narodili dva samci zebry bezhřívé, kterých je v současné době po zahradách na světě pouhých 38. Liberecká ZOO se řadí k jedné ze čtyř zoologických zahrad na světě, která tyto ohrožené zebry úspěšně rozmnožuje.
„Jádrová populace žijící v Národním parku Kidepo v Ugandě čelí razantnímu úbytku jedinců a ostatní subpopulace buď zmizely úplně nebo se tomu velmi rychle blíží,“ dodal Melichar.
Poprvé v historii se také v Liberci povedlo odchovat zoborožce rýhozobého. Na svět se vyklubala celkem tři mláďata, jeden samec a dvě samice. „Je to pro nás obrovský úspěch, protože tyto filipínské endemity dokázalo odchovat pouze šest zoologických zahrad na celém světě,“ řekl Jan Hanel, kurátor ptáků v Zoo Liberec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.