Liberecký kraj se snaží přispět k boji se suchem, které je letos extrémní. Proto se rozhodl přispět peníze na dvě nové tůně o celkové výměře 839 metrů čtverečních. Projekt za 215 tisíc korun pomůže zachovat mokřadní druhy rostlin či živočichů a udržet vodu v krajině.
„Již v minulém roce jsme nechali zpracovat studii, která měla nalézt možnosti, jak podpořit zdroje povrchové vody v povodí Václavického potoka, v území ohroženém ztrátou podzemních vod vlivem těžby v povrchovém dole Turów na polském území," řekl Jiří Löffelmann, člen rady Libereckého kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.
Podle něj pak v rámci této studie kraj ve spolupráci s vlastníky pozemků navrhl realizaci vhodných opatření, jako jsou revitalizace regulovaných toků, obnova mokřadů, zachycení vody z meliorací, stavba drobných vodních nádrží a tůní. „Cílem Libereckého kraje je zejména udržet vodu v krajině a pomoci nejen přežít vzácným živočichům a rostlinám, ale i podpořit širší ekologické funkce krajiny,“ dodal.
Kromě zadržení vody přispěje projekt k zachování vodních a mokřadních druhů rostlin a chráněných živočichů. Tůně v Dolním Vítkově vzniknou s pozvolným sklonem břehů, který umožňuje rozvoj vodních rostlin. Maximální hloubka tůní je 1,5 metru. Pozvolně vybudované dno pomůže rostlinám a živočichům tůně postupně osídlit. Do budoucna se nepočítá s vysazením ryb. Tůně budou odděleny od přilehlé pastviny a nebude sem umožněn přístup hospodářským zvířatům.
Celkové náklady na projekt činily 215 tisíc korun, Liberecký kraj poskytnul dotaci ve výši 150 tisíc. Investorem je vlastník pozemků zemědělec Štěpán Brodský.
Budování a obnova mokřadů, tůní a drobných vodních nádrží napravuje odvodnění krajiny, ke kterému došlo v minulosti. Umělé vysušení mokřadů zvyšuje dopady extrémních klimatických jevů, jako je sucho či přívalové deště.
„Vznik vodních a mokřadních ploch je nutné podpořit ve výrazně větším měřítku. Do budoucna hodlá Liberecký kraj v této činnosti zodpovědně pokračovat. Považujeme zadržení vody v krajině za jeden z prvořadých úkolů našeho resortu,“ uzavřel Jiří Löffelmann.