Počasí dnes8 °C, zítra6 °C
Sobota 2. listopadu 2024  |  Svátek má Památka zesnulých
Bez reklam

VIDEO: Proti polskému hnědouhelnému dolu Turów se sešlo pět tisíc námitek. Lidé se bojí o vodu

Téměř 5000 připomínek podali lidé prostřednictvím ekologické organizace Greenpeace ČR proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Lhůta pro podání námitek dnes končí. Liberecký kraj sice usiluje o prodloužení termínu, informace o tom ale zatím nemá. Na mimořádném jednání proto v pondělí radní schválili text připomínek, které podal Liberecký kraj.

Přes webový formulář, který připravila organizace Greenpeace, vyjádřilo svůj nesouhlas 4933 lidí. „Další lidé - především z Frýdlantska a Hrádecka - posílali své připomínky na ministerstvo životního prostředí poštou," uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Připomínky jsou součástí procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí EIA, bez něhož nemůže těžba pokračovat. Odpůrci na české straně se kvůli rozšíření dolu obávají zejména ztráty vody.


Liberecký kraj si najal společnost Frank Bold Advokáti, jejíž polská pobočka připomínkovala rozšíření těžby hnědého uhlí v Gubinu u hranic s Německem. Rozšíření se tam podařilo zabránit. „My jsme se i díky spolupráci s advokáty nezaměřili jen na spodní vodu, ale je tam námitka i proti tomu, že se studie zatížení prašností tváří, jako by prach nepřekračoval českou hranici. Nejsou tam podle nás dobře řešeny ani věci, které se týkají hlukových studií," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

„Bojíme se také, že když se mluví o revitalizaci dolu, není jasné, jak dlouho to bude trvat a jak to bude ovlivňovat okolí po dokončení," řekl hejtman. Zatím podle něj není jasné, zda Poláci na prodloužení termínu pro připomínky přistoupí. České straně by to ale umožnilo zapracovat i výsledky studie, kterou zpracovává Česká geologická služba. „Připomínky jsou jediný nástroj, který v rámci přeshraničního projednávání máme. Raději jsme je podali, nechtěli jsme riskovat, že k nim nebude přihlédnuto," dodal hejtman.

Hnědouhelný důl Turów

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Důl má povolení k těžbě jen do dubna příštího roku, už ale začal kácet stromy v prostoru plánovaného rozšíření.

Autoři | Foto Greenpeace

Štítky Polsko, ekologie, voda, uhlí, Turów, Liberecký kraj, Důl Turów, těžba, Česko, Greenpeace, Ministerstvo životního prostředí České republiky, Frýdlantsko, Martin Půta, Německo, Starostové pro Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: Proti polskému hnědouhelnému dolu Turów se sešlo pět tisíc námitek. Lidé se bojí o vodu  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.