neděle 28. listopadu 2021 René

Bogatyňa změnila územní plán a umožnila rozšíření dolu Turów. Kraj ani ministerstvo nic netušilo

Liberecký kraj se chystá napadnout změnu územního plánu polské Bogatyně. Město na konci května umožnilo mimo jiné rozšíření hnědouhelného dolu Turów o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou. Liberecký kraj podal prostřednictvím Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) námitky proti plánované změně územního plánu, doručeny byly zřejmě pozdě. Teď se musí kraj proti rozhodnutí odvolat k Dolnoslezskému vojvodství. MŽP chce postupovat stejně.

„S překvapením jsme až teď zjistili, že městská rada v Bogatyni o změně územního plánu rozhoda 28. května a teprve v tento den podala česká strana své námitky," řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Kraj podle něj na ministerstvo své námitky odeslal už 27. března, protože lhůta pro jejich podání končila počátkem dubna.

„Ministerstvo životního prostředí nepostupovalo tak, jak postupovat mělo. My samozřejmě využijeme možnosti, které nám dává polské právo. Dá se ale čekat, že pokud jsme tam jako Česká republika nevyužili možnosti, které jsme měli, tak to proti nám bude použito," doplnil hetjman Martin Půta, který se obává, že rozhodnutí už nepůjde zvrátit. Přeshraniční posuzování vlivu na životní prostředí SEA není podle něj příliš silný právní nástroj při rozhodování. „A když se ani nepoužije tak, jak by se použít mohl, tak to samozřejmě ještě jeho sílu oslabuje," dodal.

Poláci nerespektovali české připomínky

Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové ale polská strana vydala změnu územního plánu polské Bogatyně bez toho, že by respektovala připomínky české strany a poskytla jí veškeré potřebné informace. „MŽP bude požadovat zrušení územního plánu Bogatyně a dokončení mezistátních konzultací, které mezi námi a polskou stranou nadále pokračují a nebyly z naší strany ukončeny," doplnila Roubíčková.

Pro obyvatele hlavně příhraničních oblastí Libereckého kraje je plánované rozšíření těžby u česko-polské hranice zásadní. V ohrožení jsou nejen zásoby vody na českém území, hrozí jim ale také zhoršení života kvůli prachu a hluku. Kraj se proto snaží rozšíření dolu zabránit nebo alespoň vymoci kompenzace. Najal si společnost Frank Bold Advokáti, jejíž polská pobočka připomínkovala rozšíření těžby hnědého uhlí v Gubinu u hranic s Německem. MŽP dostalo proti rozšíření dolu více než 5000 námitek.

Důl Turów

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Důl má povolení k těžbě jen do dubna příštího roku, už ale začal kácet stromy v prostoru plánovaného rozšíření.

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky turów, uhlí, důl, územní plán, polsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.