Počasí dnes14 °C, zítra19 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Nemohl sehnat asistenta, tak se pustil do vlastního projektu Asistence navzájem

Jan Hotovec je od pohledu velký sympaťák, a pokud máte to štěstí poznat ho trochu víc, zjistíte, že má navíc skvělej smysl pro humor, obrovský intelekt a odvahu zkoušet nové věci. A před nedávnem se pustil do velkého projektu Asistence navzájem.

Honza, který vyrůstal na Smržovce, se podobně jako tisíce dalších lidí i přes dětskou mozkovou obrnu (DMO) potýká a vyrovnává se záležitostmi denního života. Ani to ho ale nezastaví od plnění si svých snů. Nyní tak úspěšně studuje práva na Metropolitní univerzitě v Praze.

Za sebou má mnoho úspěchů, za které si určitě zaslouží obdiv. Zvládl třeba nejtěžší cyklistický maraton v Česku v podobě 2222 km/111 hodin a po letech rehabilitací, dřiny a několika operacích se dokázal postavit.

Občas ale potřebuje „pomocnou ruku“ v podobě asistenta.  Tu Honza potřeboval už na základce, kde mu v nepřítomnosti asistenta pomáhaly spolužačky. Poté pokračoval ve studiu na Jedličkově ústavu v Praze na oboru Sociální činnost. „I zde jsem se potýkal s absencí asistenta, nakonec se nám ale podařilo sehnat úžasnou asistentku,“ přibližuje. Vedle ní pomáhali Honzovi opět spolužáci nebo další asistenti na škole. A spolužáci teď Honzovi pomáhají i na vejšce.

Jenže sehnat asistenta není vůbec nic snadného. „Oslovil jsem celkem osm organizací poskytujících asistenční služby, ale všechny mě odmítly,“ popisuje své zkušenosti Honza. Důvodem je hlavně nedostatečná kapacita, podle Honzy ale není problém pouze v tom, že by o pozici asistentů nebyl zájem.

„Velký problém je i v legislativě. Tam je totiž uzákoněno, že asistenti mohou brát maximálně 130 na hodinu. A když se od toho odečte DPH a část, kterou si nechá organizace, tak těm lidem skoro nic nezbude,“ vysvětluje Hotovec. Práce asistenta přitom není mnohdy vůbec snadná. Výše úhrady je stanovena Ministerstvem práce a sociálních věcí, které ji definuje takto: „Osoba hradí úhradu za základní činnosti osobní asistence v rozsahu stanoveném smlouvou. Maximální výše úhrady je stanovena na 130 Kč za hodinu, podle skutečně spotřebovaného času nezbytného k zajištění úkonů.“

Příběh Honzy Hotovce inspiroval i filmaře a vznikl tak film Dopisy z hlavy.

Podle Honzy se tak nakonec této činnosti, kterou je téměř nemožné se uživit, věnují lidé, kteří sami mnohdy potřebují pomoc. Honza se proto pustil do práce a vznikl projekt Asistence navzájem. Tento web funguje jako veřejné fórum. „Je to vymyšlené jako volný prostor, kde se mohou potkat lidé, kteří by rádi dělali asistenta s těmi, kteří jejich pomoc potřebují.“

Celý projekt je teprve na počátku, ale už teď se vedle fóra plní web i články, které by měly právě hendikepovaným pomoci. A do budoucna by se Honza rád pustil i do přednášek a školení. „Rádi bychom se věnovali školení zaměřená na kleinty, asisteny a potencionální asistenty. Zároveň bychom také ukázali, že asistentem může být kdokoliv, kdo má empatii a umí naslouchat.“

Průvodní song s názvem Skafandr k filmu o Honzovi Dopisy z hlavy

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto archiv Honzy Hotovce

Štítky Honza Hotovec, Asistence navzájem, asistence, hendikep, projekt, Praha, Česko, Smržovka, Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nemohl sehnat asistenta, tak se pustil do vlastního projektu Asistence navzájem  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.