sobota 22. února 2020 Petr

Velká obleva straší Jizerskou 50 i sjezdaře. Provoz skiareálů by ale ohrozit neměla

Podmínky pro lyžování v zimních střediscích v Libereckém kraji jsou nadále dobré, vylepšil je nový sníh. Připadlo kolem pěti centimetrů přírodního sněhu a bylo možné i uměle zasněžovat. Provoz velkých skiareálů by neměla ohrozit v dalších dnech ani obleva, kterou předpovídají meteorologové, vyplývá z informací od provozovatelů středisek. Na otevřených sjezdovkách leží až 70 centimetrů sněhu.

V největším středisku kraje, v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, se dá lyžovat na 8,5 kilometru tratí. „Podmínky se vylepšily, protože připadlo trochu sněhu a minulý týden jsme v podstatě celý zasněžovali," uvedl ředitel skiareálu Vít Pražák. Obleva by středisku ublížit neměla. „Naše strategie byla taková, že jsme zatím nezasněžovali jinde, ale stříkáme do tratí, které máme v provozu, abychom je udrželi," uvedl Pražák. V areálu je otevřená i tříkilometrová sjezdovka z Lysé hory, nejdelší v kraji.

V sousedním Harrachově jsou otevřené dvě ze čtyř sjezdovek, ke spuštění se chystá třetí. „Zlepšilo se to, ale na červené v Rýžovišti to ještě k otevření není. Chybí nám asi 250 metrů v horní části," uvedl zástupce ředitele skiareálu Vlastislav Fejkl. Zlepšily se podle něj podmínky pro běžkaře. „Připadlo pět až sedm centimetrů sněhu. V Harrachově mají běžkaři tak do 20 centimetrů, nahoře je až 40," řekl. Skiareálu by podle něj obleva ublížit moc neměla. „Co máme v provozu, určitě vydrží," dodal.

Jizerská 50 v ohrožení. Pořadatelé se obávají oteplení a deště

Pojede se Jizerská 50? A když, tak jak? Takovými otázkami si poslední dny láme hlavu mnoho lidí. Nejvíce pak závodníci a pořadatelé. Slavný závod by se uskutečnit měl, zda ale v původních trasách je teď nejisté. Vše závisí na počasí.

V minulých dnech se zlepšily podmínky k lyžování i v Jizerských horách. V plném provozu jsou areály Černá Říčka v Desné a Tanvaldský Špičák, od pátku se rozšíří nabídka na Severáku v Hraběticích. „Kromě severu pojede i jih," uvedl za středisko Pavel Bažant. Obavy z oblevy také nemá. „Kde je technický sníh, tam se nás to nedotkne," dodal. Dobré podmínky jsou zatím v Jizerských horách i pro běžkaře. Lyžařská magistrála se naposledy strojově upravovala v noci na dnešek. „Budeme doufat, že sníh vydrží příští deštivé dny," uvedla na svém webu Jizerská o.p.s., která má údržbu magistrály na starost.

Obleva by neměla ohrozit provoz skiareálu Ještěd v Liberci. „My jsme se poslední dny docela zahojili, zúžená místa na Skalce máme rozšířená a v pátek budeme spouštět Slalomák," uvedl ředitel střediska Jakub Hanuš. V severní části areálu tak zbývá zprovoznit poslední z pěti sjezdovek. Podle Hanuše zvažují, zda otevřít už tento víkend i dětskou sjezdovku Bucharka. „Spíš to vypadá, že sníh necháme ještě v hromadách. Déšť, co má přijít, by nám toho hodně vzal," dodal.

Autoři | Foto Skiareál Rokytnice

Štítky počasí, rekreace, hory, Liberecký kraj, lyžování, obleva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.