sobota 19. září 2020 Zita

Nechte děti doma, doporučil kraj. Hrozí zastavení dopravy, pády stromů

Liberecký kraj kvůli orkánu doporučil před půlnocí rodičům, aby v pondělí ráno nechali raději děti doma. Hrozí zastavení dopravy, pády stromů a další komplikace. Provoz škol bude v omezeném režimu zajištěn, absence bude omluvena, řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Meteorologové očekávají vítr až 110 kilometrů v hodině, na horách může dosáhnout až 145 kilometrů.

„Pro děti bude určitě bezpečnější, když zůstanou doma, než když se v tom počasí budou pohybovat po ulicích. Jejich bezpečnost je pro nás na prvním místě," dodal hejtman. Kraj podle něj zvažuje i zastavení provozu na regionálních železničních tratích, řada z nich vede horskými oblastmi, kam se bude v případě pádu stromů ve vichřici pomoc dostávat jen obtížně.

Na orkán se připravují i energetici, své služby posílili také hasiči. Ti už mají hlášeno několik událostí spojených se sílícím větrem na Frýdlantsku. Jeden strom tam spadl na dům, hasiči ale zatím oblast jen zabezpečili. S odklízením musí počkat až se vítr zklidní a až se rozední.

Na silný vítr se připravili i provozovatelé v horských střediscích. „Lanovka na Lysou Horu má garáž, takže my všechny sedačky na lanovce máme přes noc v garáži, tam nic nehrozí," řekl Vít Pražák, ředitel skiareálu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, který je největším zimním střediskem v Libereckém kraji. V areálu Horní domky jsou podle něj sedačky napevno, takže je pak bude nutné vyčistit. "Největší nebezpečí je tam, kde je les, kdyby se vyvrátil větší strom. Brzy ráno tam vyrazí čety, a pokud by k něčemu takovému došlo, tak to hned budeme odstraňovat. Jen se modlíme, aby k tomu nedošlo," dodal Pražák.

V pohotovosti jsou i silničáři. Meteorologové čekají, že silný vítr bude lámat a vyvracet stromy, což by mohlo zkomplikovat dopravu na silnicích a železnici. „Máme připravené značky pro uzavření komunikací, i motorové pily. Dokud se ale vítr neuklidní nepočítáme s tím, že bychom silnice zablokované popadanými stromy uklízeli. Nejsme na to vybaveni, navíc by to bylo velmi nebezpečné," řekl Petr Šén, ředitel krajské společnosti Silnice LK, která má na starosti údržbu silnic druhých a třetích tříd i část hlavních tahů.

Podle meteorologů by blížící se vichřice neměla dosáhnout síly orkánu Kyrill, který Česko zasáhl v lednu 2007. V Libereckém kraji zůstaly tehdy největší škody v lesích, zhruba za 290 milionů korun. Tisíce domácností byly bez dodávek elektřiny i bez vody, protože výpadky vyřadily také zdroje pitné vody hlavně na Semilsku. V Liberecké zoo tehdy vítr porazil 15 vzrostlých stromů, které poničily vybavení zahrady i některé expozice. Na památkách napáchala tehdy vichřice škody za více než 20 milionů. Zřejmě nejcennější obětí orkánu Kyrill byl buk dubolistý, zvláštní kříženec vyšlechtěný v polovině 19. století, který rostl v parku zámku Sychrov.

Autoři | Foto Hasiči Hrádek

Štítky počasí, silnice, školy, hory, vítr, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.