Družice Solar Orbiter bude zkoumat vnitřní heliosféru slunce, která patří k nejméně prozkoumaným částem hvězdy, a také pořídí úplně první snímky slunečních pólů. Na jedinečném projektu spolupracují i čeští vědci z Aplikačního Centra TOPTEC v Turnově.
Čeští vědci totiž stojí za výrobou speciální jedinečné optické soustavy. Tvorba zabrala odborníkům skoro deset let. Na začátku projektu nebral Čechy nikdo příliš vážně, třeba když upozornili na to, že zrcadla podle prvního zadání nevydrží start. „Přestože jsme na to upozornili, nebrali nás v ESA (European Space Agency) vážně. První pokusy ale naše výpočty potvrdily a zrcadla se rozpadla přesně tak, jak jsme varovali,“ uvádí výkonný ředitel Vít Lédl z Aplikačního centra TOPTEC, které je součástí Ústavu fyziky plazmatu Akademite věd ČR, a pokračuje: „Nyní když na něco upozorníme, tak teď už se říká - To jsou ti z TOPTEC, ti budou mít pravdu.“
Čeští odborníci vytvořili speciální extrémně přesná zrcadla, která budou odolná proti vysokým teplotám u slunce. „Přelomová ESA/NASA družice se přiblíží ke slunci více než kterákoliv jiná evropská družice v historii. Ve vzdálenosti okolo 42 milionů kilometrů bude muset vydržet teplotu okolo 500 °C,“ informoval Lédl. Když se dostane družice do odsluní, bude muset čelit pro změnu mrazům.
Po celou dobu musí být zrcadla přesně seřízená. „Celý systém koronografu navíc nesmí vážit vice než kilogram, vydržet přitom musí alespoň sedm let.“ To vše vyžaduje naprostou přesnost i při výrobě zrcadel. Výrobek může ovlivnit i taková zdánlivá nepodstatnost jako je počet přítomných osob v místnosti. I nepatrná změna teploty se promítne na výrobku. „Pokud do místnosti vstoupí někdo navíc, teplota se mírně zvýší a materiál se sice nepatrně ale ne nevýznamně roztáhne,“ vysvětlil výkonný ředitel.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.