Z výsledků z monitoringu šelem za rok 2019 vyplývá, že v do území České republiky zasahuje celkem osmnáct vlčích teritorií, což je o dvě více než v předchozím roce. Zvýšil se i počet evidovaných vlčích smeček a to o tři.
Výsledky monitoringu vychází z fotopastí, prokázaných případů rozmnožování vlka nebo opakovaných věrhodoných nálezů stopních drah a trusu. „Situace v České republice v podstatě kopíruje další evropské země,“ řekl Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA.
Vedle České republiky se vlci v současné době vyskytují ve všech větších státech v Evropě. V monitoringu šelem pomáhá například i genetická analýza a další metody. „Díky velkému úsilí se nám podařilo vytvořit integrovaný systém, který nám umožňuje kombinovat data z terénu i laboratoře,“ komentoval Pavel Hulva z Univerzity Karlovy, kde se zabývá genetickým monitoringem vlka. „Díky tomu získáváme přesnější představu i procesech, které v populacích vlka probíhají,“ dodal.
Vlci osdilují nejčastěji české pohraničí. A právě v těchto hornatých a lesnatých oblastech by se mohla vlčí populace rozšiřovat i v následujících letech. „Vzhledem k vysoké mobilitě tohoto velkého savce a většímu počtu jedinců na našem území lze očekávat také více případů pozorování jednotlivých migrujících zvířat nebo případů kolizí s vozidly,“ sdělil Aleš Vorel, akademický pracovník České zemědělské univerzity v Praze.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.