středa 21. října 2020 Brigita

Video z hnízda orlů natočené dronem v Českém ráji vzbudilo nadšení ale i značnou kritiku

Velmi kontroverzní reakce vzbudilo video zveřejněné před pár dny CHKO Český ráj na oficiálním facebookovém profilu. Video totiž zachycuje pohled na hnízdo s mláďaty orla mořského. Záběry vznikly z dronu a to se některým lidem nelíbí.

Video je důkazem, že se i letos podařilo vyvést v Českém ráji mláďata orla mořského a to hned dvě. Největšímu dravci v České republice se na severu Čech líbí a toto hnízdo využívají orlí rodiče opakovaně. Zatímco někteří lidé se nad leteckými záběry rozplývají, jiní mají z uveřejňování podobných záběrů obavy. 

Orel mořský patří mezi dalších 34 druhů zvláště chráněných druhů ptáků v České republice v kategorii druhy kriticky ohrožené. „Tohle není dobrý, to je přímo návodný....“ napsal Pavel B„Dobrý večer, tedy veřejná prezentace hnízdišť - ke všemu kriticky ohrožených druhů - již tedy není nevhodná jak jste mi prosím psal před pár týdny? Abych tak sám nečinil v případě oblasti Vranov? Tak trochu nechápu, co tedy vlastně chráníme? Mrzí mne, že komunikace z Vaší strany skončila a z hlediska ochrany mnou zmíněných lokalit se z Vaší strany nestalo nic. Po tomto videu je odpověď jasná - možné je všechno,“ komentoval příspěvek s videem Karel H.

Podle CHKO bylo video natočené maximálně citlivě

Správa CHKO Český ráj ale ujišťuje, že k rušení mláďat nedošlo, video podle ní bylo natočeno na základě výjimky ze zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (dále jen zákon) za účelem jednorázového monitoringu úspěšnosti hnízdění orla mořského v roce 2020, a to Správou CHKO Český ráj. „Monitoring hnízda proběhl maximálně citlivě, na konci hnízdění a trval několik málo minut z výšky několika desítek metrů,“ sdělil na dotaz redakce Jiří Klápště, vedoucí CHKO Český ráj.

Videa dronem, zvláště v oblasti CHKO mohou provádět jen odborníci. To potvrzuje i Pavel Pavlů z liberecké firmy, která se specializuje mimo jiné právě na pořizování záběrů z dronu. „Ano, legislativně vzato musí mít dotyčný příslušná oprávnění k provádění k této tzv. letecké práci. Na to je navázána výjímka od příslušné správy CHKO,“ řekl Pavel Pavlů a pokračoval: „Jako důležitější ale považuji letecké znalosti, aby nedošlo k ohrožení (v tomto případě ptactva) případným výpadkem bezpilotního systému a hlavně určení přijatelné vzdálenosti z hlediska hlučnosti.“

Hluk z dronů je slyšet na více než 100 metrů

K otázce hlučnosti dronů se Pavlů vyjádřil takto: „Drony prošly za poslední roky dynamickým vývojem i v ohledu řešení hlučnosti. Pořád je to ale stroj se 4 i více vrtulemi s cca 4500 otáčkami za minutu. Z pohledu pilota bezpilotního letadla jej slyším v bezvětří do cca 150 metrové vzdálenosti. Samozřejmě spektrum, jak slyší ptáci, může být jiné a takto by k tomu měl i pilot natáčející ony záběry přistupovat.“

Vedoucí Správy také vyvrací, že by záběry mohly odhalit přesné umístění hnízda, jak upozorňují některé komentáře. „Ze strany Správy CHKO Český ráj nebyla v příspěvku uvedena žádná bližší informace, která by mohla vést k odhalení hnízda. A jeho identifikace ze samotných záběrů je téměř nemožná,“ konstatoval Klápště. Video dle vedoucího Správy vzniklo za účelem jednorázového monitoringu úspěšnosti hnízdění. Monitoring je navíc v popisu práce CHKO. „I když byly uvedené záběry pořízeny pro naše pracovní účely, byla by škoda nepodělit se o ně i s širokou veřejností,“ dodal vedoucí CHKO Český ráj.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Foto CHKO Český ráj

Štítky hnízdo, orli, Český ráj, CHKO, dron, video

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.