Kvalita vody v přírodních koupalištích v Libereckém kraji je i ke konci sezony většinou výborná. Poslední známé výsledky z kontrol hygieniků ukázaly, že se zhoršila jen v rybníku Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji a na koupališti v Mimoni. Vyplývá to z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.
Za zhoršenou kvalitou vody v Bažantníku jsou sinice, hygienici nedoporučují koupání v rybníku citlivým lidem, mezi něž patří těhotné ženy, děti nebo alergici. Lidé by se měli navíc po koupání osprchovat. Kvalitu vody hodnotí hygienici na pětiškálové stupnice stupněm tři. To samé platí kvůli sinicím už delší dobu také pro dvě jezera na Českolipsku, Hamerské a Máchovo. Zhoršené kvalita vody v jezerech ale lidi od koupání neodrazuje, v obou letoviscích není zvýšený výskyt sinic v jezeře nic neobvyklého. „Co se týče pláží, v červenci i v srpnu je rozhodně vyšší návštěvnost než loni," řekl Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero. Firma provozuje na Máchově jezeře dvě z pěti pláží. Reichert odhaduje, že oproti loňsku může být návštěvnost vyšší o 15 až 20 procent.
Na přírodním koupališti v Mimoni má voda sníženou průhlednost, což značí mírně znečištění. Kvalita vody je na stupni dva a pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů po koupání je velmi nízká. Mírně zhoršenou kvalitu má obdobně jako Mimoň také přírodní koupaliště v Nedamově a Zákupech a Harcovská přehrada v Liberci.
Zákaz koupání neplatí pro žádné z 36 vodních ploch v Libereckém kraji, které jsou pod pravidelným dohledem hygieniků. Na stupni čtyři a tedy nevhodné ke koupání je od začátku sezony pouze přírodní koupaliště v Chrastavě u Liberce. Jde o dlouhodobý problém kvůli kolísavé kvalitě vody ve Vítkovském potoce, který koupaliště napájí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.