středa 21. října 2020 Brigita

Odstraněné Bludiště se mělo podle bývalého vedení školky opravit, současné o tom ale nemá tušení

O odstranění uměleckého díla známého jako Bludiště, které zmizelo ze zahrady MŠ Hvězdička v ulici Gagarinova jsme již informovali. Po uveřejnění článku jsme ale obdrželi informace o tom, že před několika lety se místo demolice plánovala jeho obnova.

Podle vyjádření bývalé ředitelky školky na Gagarince, která byla ve vedení školky od jejího uvedení do provozu v roce 2011, bylo v plánu dnes již neexistující betonový objekt obnovit. „Co se týká samotného Bludiště, bylo plánováno a domluveno ošetření betonu a s jistou střední školou nabarvení a vyzdobení dětskými motivy. Jeho historie musí být založena v archivu města při kolaudaci v roce 1982. Že je to jakési umělecké dílo netušil zřejmě nikdo, ale představa likvidace betonových částí nás od této realizace vzhledem k finančním nákladům i jiným starostem odrazovala,“ sdělila tehdejší ředitelka Eva Cvrčková.

Podle bývalé ředitelky jde jen o politické zviditelnění

Ta mimo jiné připomíná, že po rekonstrukci celého objektu v roce 2010, byla zahrada ještě nějakou dobu nepouživatelná. „Pan náměstek Šolc (v té době náměstek pro školství) si jistě dobře pamatuje, že jediné, co bylo bývalému vedení k dispozici, byla helma na hlavu, aby nedošlo k porušení bezpečnostních předpisů a nespadla cihla na hlavu. Mateřská škola byla zkolaudována, předána v rychlé akci, neboť v té době byl velký nedostatek míst v mateřských školách. Budova prázdná, bez nábytku, bez pomůcek, hraček a tak dále,“ popsala Cvrčková a pokračovala: „Parta nadšenců z tvořícího se týmu lidí dokázala doslova nemožné a podařilo se vybavit zařízení odpovídající evropským normám a standardům pro předškolní výchovu a vzdělávání. Paní Chramostová převzala zařízení plně funkční a s dobrým týmem lidí. Co se týká zahrady a již zmíněného Bludiště dodávám, že zahrada se nemohla z bezpečnostních důvodů cca rok používat vzhledem k bezpečnosti dětí.“

Cvrčková tak vnímá celou záležitost týkající se bourání Bludiště a výstavby hřiště spíše jako politické zviditelnění. „Také by mne, a nejenom mě, zajímalo, kolik celá akce stála, odstranit betonové kvádry není určitě zadarmo,“ uvedla. V diskuzi na sociálních sítích se také objevila výtka, že se bývalé vedení o Bludiště nezajímalo, to ale bývalá ředitelka odmítá se slovy: „Uvažovali jsme o dalším využití, ale bez odstranění. Jednalo se o bývalé spojené zařízení jesle a mateřská škola, tak jak se za totality stavělo a Bludiště tam prostě patřilo. V archivech města by se určitě vše dohledalo. Tím nezpochybňuji, že odstranění je špatně. Ale to je vážně věc doby a názoru.“ Podle Cvrčkové navíc Bludiště prošlo několika revizními kontrolami bez připomínek.

Současné vedení nemělo o obnově tušení

Podle současného vedení školky ale revizní zprávy opakovaně upozorňovaly na nevyhovující stav betonového objektu. „V revizních zprávách již od roku 2015 je opakované doporučení technika na opravu a obnovu nátěrů, repase šroubových spojů jednotlivých trámů herních prvků na zahradě MŠ,“ sdělila na dotaz Veronika Chramostová, současná ředitelka.

Bourání Bludiště na Gagarince pobouřilo více veřejnost než autora

Když se náměstek primátora Jiří Šolc na facebooku pochlubil, jak se městu pěkně podařilo odstranit starou betonovou plastiku na zahradě MŠ Hvězdička, patrně nečekal, že místo symbolického poplácávání po ramenou dostane studenou sprchu. Mnoha...

Navíc nemělo současné vedení školky o plánovaných úpravách a obnově Bludiště žádné informace. „Do funkce ředitelky jsem nastoupila 1.1.2019. Při předání mateřské školy, kterému byla přítomna i zástupkyně zřizovatele, mi bývalá paní ředitelka informaci o plánovaném nabarvení a ošetření betonu nesdělila a v dokumentaci školky o něm není také žádný záznam. Ani nikdo ze zaměstnanců nevěděl o informaci, že by mělo být domluveno ošetření betonu s jistou střední školou, jak uvádí paní Cvrčková.“

A o plánované obnově a nabarvení bludiště neměl zdání ani náměstek primátora Jiří Šolc, kterého se redakce na tuto informaci dotázala. „To je otázka buď na bývalé vedení města, ale spíš na vedení školky. Úpravy barvou by byly v jejich kompetenci, nicméně po této zkušenosti a s tím, že jsme nemohli vědět o tom, že se jedná o umělecké dílo, zvedla by se podobná vlna odporu, protože by se ta úprava nekonzultovala s autorem,“ komentoval Jiří Šolc.

Na začátku letošního roku proběhla ve školce kontrola České školní inspekce, která ve své zprávě také zmiňuje školní zahradu. V závěru dokumentu je uvedeno: „Od minulé inspekční činnosti se škole zatím nepodařilo uskutečnit plánované terénní a estetické úpravy zahrady.“ Díky demolici Bludiště a výstavbě hřiště je ale dle Chramostové obnova a oprava zahradních herních prvků hotová.

Každopádně celá událost kolem zbouraného uměleckého díla, která vyvolala několik diskuzí, je podle náměstka pro město poučením a zkušeností do dalších let. „Poučili jsme se a oslovili tedy Spolek, který se tématu věnuje, o soupis všeho, v čem spatřují umělecké hodnoty. Ten soupis se bude aktualizovat. Zároveň tento seznam „zájmu hodných uměleckých děl“ zaneseme do naší mapy a budeme podle toho s nimi pracovat.“

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo4 čtenářů

Foto Jiří Šolc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Eva Cvrčková

Nebudu a nechci se více k Bludišti vyjadřovat, svoje vyjádření jsem zaslala. Otázkou je také kolik zaměstnanců mělo správné informace, když se téměř celý zakládající kolektiv rozpadl. Pokud na místě Bludiště bude nové hřiště sloužit svému účelu jedině dobře.

čtvrtek, 24. září 2020, 11:08

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.