středa 21. října 2020 Brigita

Policisté varují před aplikací na virtuální měny, jde o phishing

Policie ČR varuje veřejnost před podvodnou aplikací pro Androir s názvem Jaxx Liberty, která napodobuje již existující aplikaci Jaxx Liberty: Blockchain Wallet. Tato phishingová aplikace může uživatele snadno připravit o peníze.

Originální aplikace s názvem Jaxx Liberty: Blockchain Wallet pochází od vydavatele Decentral Inc. Oproti tomu vydavatelem podvodné aplikace je Jaxx Inc. „Podvodná aplikace nejprve požádá o zadání 12 obnovovacích řetězců a ty zašle útočníkovi,“ uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová. To útočníkovi umožní převzít kontrolu nad virtuálními prostředky.

A právě jeden takový případ eviduje policie v Libereckém kraji. Poškozený si podvodnou aplikaci stáhnul, přesvědčily ho totiž pozitivní recenze. „Následně ale zjistil, že aplikaci nejde synchronizovat s jeho elektrickou peněženkou na kryptoměny a neznámý pachatel mu odčerpal kryptoměny Bitcoin a Ethereum v hodnotě 61 500 korun,“ komentovala Šrýtrová.

Případ prošetřují kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality jako podezření ze spáchání přečinu podvod. Navzdory žádosti Policie ČR o odstavení této podvodné aplikace, je stále aktivní, proto policisté varují, aby ji lidé nestahovali a nepoužívali. Zároveň žádají případné poškozené, aby se obrátili na tísňovou linku 158 nebo kteroukoliv policejní služebnu.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo8 čtenářů

Foto PČR

Štítky Liberecký, policie, podvod, aplikace, phising

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.