středa 27. ledna 2021 Ingrid

Těžba v Turówě poškozuje české životní prostředí. Kraj požaduje kompenzaci

Liberecký kraj zatím nevzdává boj s nelegální těžbou v polském hnědouhelném dole Turów. Nyní vedení odeslalo na Ministerstvo životního prostředí podmínky, které by měly být předány Evropské komisi a polské straně.

Kraj chce po polské straně kompenzaci vzniklých nákladů v souvislosti právě s těžbou v dole. Ministerstvo ani kraj nehodlají respektovat pokračující těžbu, která měla povolení platné jen do konce letošního dubna. „Chápeme, že polská strana nemůže v dole Turów úplně skončit s těžbou ze dne na den. Těžba ale musí probíhat v mezích zákona, který platí pro nás stejně jako pro naše sousedy. Naším hlavním cílem je legitimní ochrana obyvatel kraje a jejich zájmů. Především v oblasti ochrany prostředí, ve kterém žijí,“ uvedl v tiskové zprávě hejtman Martin Půta.

K prodloužení těžby došlo dle vedení kraje v rozporu s unijním právem. Pokud nyní nepřistoupí Polsko na požadavky české strany, bude se Česká republika bránit a obrátí se na Soudní dvůr Evropské unie s předběžným opatřením na zastavení nelegální těžby. Cílem je zastavit porušování evropských změn a získat kompenzaci škod.

Podle informací z kraje není možné těžbu podmínkami ani dodatečně legalizovat. „Polsko pro možnost další činnosti musí přijít s návrhem, který škody na životním prostředí Libereckého kraje nepůsobí,“ sdělila mluvčí kraje Andrea Fulková.

Zatím polská strana zřejmě nehodlá uznat, že by porušila směrnice a práva ČR. Jedním z nejzávažnějších témat týkajících se těžby je otázka vody. Podle kraje a ministerstva by mělo dojít k vybudování náhradního zdroje pro zásobování pitnou vodu. Součástí by měl být i systém likvidace odpadních vod. „Takové opatření by zajistilo dodávky pitné vody pro místní občany zejména v obci Uhelná a v sousedních územích,“ doplnila mluvčí.

Pro kraj je největší prioritou zastavení těžby a posouzení dopadů na životní prostředí. Radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Židek k tomu dodává: „Škody, které způsobuje dosavadní činnost dolu, jsou nesporné a doložitelné.“ Zároveň podle Židka jsou obyvatelé blízkých obcí vystaveni kromě problémům s vodou také hluku a zvýšené prašnosti.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Liberecký kraj

Štítky Liberecký, Turów, Polsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.