úterý 20. dubna 2021 Marcela

V Liberci skončila obnova kaple božího hrobu, je nebesky modrá

V Liberci u kostela Nalezení sv. Kříže skončila kompletní rekonstrukce zchátralé kaple božího hrobu z 18. století. Ještě nedávno byla okrově zašedlá, nyní září nebesky modře, což byla původní barva fasády. Kapli požehnal liberecký arciděkan Radek Jurnečka. Patří k nejcennějším barokním památkám ve městě. Její záchrana přišla na poslední chvíli.

„My říkáme, že kapli dělila od zřícení poslední cihla. Když jsme odstranili veškeré nesoudržné zdivo, dostali jsme strach, jestli nedojde k samozřícení. Museli jsme používat určité podpůrné konstrukce," řekl Michal Felgr za firmu Aron house, jež obnovu kaple bezmála za dva miliony korun prováděla. Kaple má obnovenou střechu, krovy, omítky uvnitř i venku, dveře, okénka, schodiště. Restaurátoři pracovali i na pískovcových a kamenných prvcích.

Na čelní fasádě kaple také září tři letopočty. Přibyl letošní rok jako symbol její záchrany a dva nápisy se restaurovaly. Rok 1865 odkazuje na přestěhování kaple na současné místo, původně stála na západní straně hřbitova u nedalekého arciděkanského kostela sv. Antonína. A nápis s letopočtem 1722 má být připomínkou jejího vzniku. Náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) dnes ale uvedl, že jde o chybný údaj o 50 let. „Postavena byla v roce 1772 a zřejmě při dalších restaurátorských pracích, které pak následovaly, došlo při obnově vybledlých písmen k chybě," uvedl.

Kaple je kopií božího hrobu ve Zhořelci. Nechal ji postavit liberecký soukeník a obchodník Andreas Joseph Wondrak podle návrhu Johanna Josepha Kunzeho. Naposledy se opravovala v roce 1986 a na jejím špatném stavu se podepsalo, že před lety neznámí zloději ukradli měděné plechy ze střechy. Škody působila vlhkost uvnitř a začaly jí i prorůstat náletové dřeviny. První záchranné práce za půl milionu udělal letos na jaře restaurátor Bohumil Šolc, staticky zajistil věžičku a kapli zakryl, aby do ní neteklo.

Kaple je v zahradě u kostela spolu s křížovou cestou a mariánským sloupem z roku 1719. Podle arciděkana jde o místo smíření. „Boží hrob je jeden z pilířů a principů křesťanství, že smrtí všechno nekončí, že smrt je jen součást lidského života, ale není to její cíl," uvedl Jurnečka. Dnešní žehnání kapli se podle něj týká všech lidí, kteří přijdou a u kaple se zastaví. „Aby dostali odvahu a naději dobře hovořit o sobě i o druhých, dobře a moudře, pravdivě a upřímně," dodal. Zahrada u kostela je součástí přeshraniční turistické stezky Via sacra spojující výjimečné sakrální památky v Horní Lužici, severních Čechách a Dolním Slezsku. Přístupná je od začátku května do října.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky kaple, kaple božího hrobu, oprava, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.