neděle 1. srpna 2021 Oskar

Testování v domovech pro seniory v sobotu neskončí

Testování bude v domovech pro seniory a pobytových zařízeních v Libereckém kraji pokračovat i po sobotě 12. prosince.

 Je to efektivní způsob jak odhalit nakaženého zaměstnance a zabránit šíření nákazy v domovech, řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Třeba v Domově Důchodců Velké Hamry na Jablonecku zavedli i pravidelné testování klientů, přestože od minulého týdne tuto povinnost nemají. Testy u klientů zvažují také Domě seniorů v Liberci - Františkově.

„My jsme si udělali plán a jedeme testování dál, jednou za deset dní testujeme jak klienty, tak zaměstnance," řekl Čestmír Skrbek, ředitel domova ve Velkých Hamrech, kde žije 133 klientů. Pokračovat s testováním se podle ředitele rozhodli zejména s ohledem na obnovení návštěv a zhoršující se epidemickou situaci v kraji. "Testujeme všechny návštěvy, potvrzení přinesené odjinud nás nezajímá," doplnil. Snaží se tak obyvatele domova ochránit před nákazou, aktuálně žádného nakaženého klienta ve Velkých Hamrech nemají.

V libereckém domově na Františkově, který je s 200 klienty největším zařízením svého druhu v kraji, také počítají s pravidelným testováním zaměstnanců. „Nic jiného nám vzhledem k situaci nezbývá, potřebujeme nákazu zachytit a zastavit. Zvažujeme, jestli testovat i všechny klienty v nějakém pravidelném rytmu, nebo testovat jen ty, u nichž se objeví nějaké zdravotní obtíže," řekl ředitel krajského zařízení Jan Gabriel. Aktuálně je podle něj v domově 20 nakažených klientů a koronavirus prokázaly testy také u několika pracovníků.

Ředitelé domovů by uvítali, kdyby se v Česku začalo co nejdříve s očkováním proti covidu-19. „Za sebe na to čekám jako na smilování. Z klientů se nikdo nestaví proti, a u zaměstnanců uvidíme ve chvíli, kdy to přijde. Já udělám všechno pro to, aby byli oočkovaní, by si mohli všichni oddychnout a věnovat se své normální práci a péči o klienty," řekl Gabriel. „Čím dřív, tím líp, abychom předešli nějakým třetím, čtvrtým vlnám," doplnil ředitel domova ve Velkých Hamrech Skrbek.

V Libereckém kraji je bezmála 60 sociálních zařízení, z toho zhruba čtyři desítky domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem. Žije v nich přes 2100 klientů a zaměstnávají na 3000 lidí. V krajských domovech si pracovníky testují už od poloviny října, pořídili si vlastní vybavení. „Sociální zařízení v pondělí hlásila 107 covid pozitivních klientů a 82 nakažených zaměstnanců, což je proti pátku mírný pokles," řekl krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS). Podle hygieniků patří domovy stále k největším ohniskům nákazy v Libereckém kraji, o něco méně pozitivně testovaných je ve školách.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, sociální, koronavirus, senioři, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.