neděle 28. února 2021 Lumír

Z bývalé školy v Lomnici bude domov pro děti s poruchou autistického spektra

V domov pro děti a mládež s poruchou autistického spektra se promění bývalá škola na Rváčově v Lomnici nad Popelkou.

Potřeba na to bude za 25,2 milionu korun. Práce potrvají do poloviny ledna příštího roku. ČTK to dnes řekl místostarosta Lomnice Zdeněk Rajm. Domov by měl být v provozu nejpozději od ledna 2023, po dovybavení a zaregistrování mezi sociální služby. Takové zařízení v kraji dosud není.

Na přestavbu více než deset let nevyužívané budovy získalo město s 5500 obyvateli evropskou dotaci, pokryje 85 procent nákladů. S hledáním firmy, která přestavbu provede, měla radnice problémy. Úspěšná byla až na třetí pokus. První výběrové řízení město zrušilo, protože jediný přihlášený uchazeč nesplňoval kritéria, druhý tendr byl zrušen kvůli administrativní chybě a nesouladu v podkladech zadání.

Ve třetím výběrovém řízení město vybíralo ze čtyř nabídek. „S cenou jsme spokojení. Je asi o 1,6 milionu korun níže, než byla předpokládaná cena zakázky," uvedl Rajm. Školu si vítězná stavební firma Redomo převzala podle něj minulý pátek. „Objekt se vyklízí a začnou bourací práce," uvedl místostarosta. Po skončení stavebních prací bude podle něj budovu ještě třeba dovybavit, na to bude potřeba zhruba milion korun. „To budeme soutěžit zvlášť," dodal Rajm.

Domov bude sloužit osmi klientům, o něž se bude starat devět lidí. Poskytovatelem služby bude Oblastní charita Jičín. Na vytvoření domova pro děti s autismem se lomnická radnice domluvila s Libereckým krajem, půjde o nadregionální službu.

Autismus patří k nejzávažnějším poruchám mentálního vývoje, jde o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. To je důvod, proč autista dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Různou formou autismu je postižený každý pětistý Čech. V minulosti už obdobné využití bývalá škola na Rváčově měla, byl tam stacionář pro postižené děti a mládež. Jeho provoz ale skončil před více než deseti lety po změně financování v sociálních službách. Od té doby je budova prázdná.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, stavby, sociální, správa, Lomnice n.P.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.