neděle 20. června 2021 Květa

Stát zapomněl na očkování strážníků. Zřejmě se oočkují společně s policisty

Státní strategie počítá s očkováním všech členů IZS v první skupině. Problém je v tom, že vláda zapomněla na strážníky městské policie. Ti totiž nejsou členy integrovaných složek, ale pouze podpůrnou skupinou. Podle předpokladů ale budou v Libereckém kraji proočkováni společně s dalšími záchrannými složkami.

Státní strategie sice počítá s očkováním členů IZS během ledna a února. Ve strategii je ale doslova uvedeno, že se jedná: „o poskytovatele zdravotnické záchranné služby, Policii ČR, HZS ČR a jednotky požární ochrany zařazené do plošného pokrytí kraje jednotkami požární ochrany.“ Do těchto skupin městská policie nepatří.

Městská policie přitom logicky spadá do skupiny lidí, která s nákazou každý den přichází do kontaktu. To ostatně potvrzuje i Daniela Bušková, mluvčí Městské policie Liberec. „Riziko setkání s osobou s nemocí covid-19 je pro strážníky vysoké, protože při výkonu služby řeší nejen porušování právních norem, při kterém se potkávají s větším počtem lidí, ale zároveň pomáhají při zákrocích hasičům, či záchranné službě,“ komentovala Bušková. Příkladem může být zásah libereckých strážníků z 21. ledna. Tehdy hlídka pomáhala záchranné službě snášet pacienta, u kterého byl později zjištěn COVID-19.

Podle aktuálních informací by měli být strážníci oočkování společně s policisty. „Je pravdou, že zprvu nebyli strážníci vůbec zařazení v očkovací strategii. Po intervenci ze strany městských a obecních policií a podle posledních informací a zveřejněných dokumentů vyplývá, že strážníci jsou zařazeni ve skupině 1B společně s policisty ČR,“ dodala mluvčí MP Liberec s tím, že zatím ale není vůbec známo, kdy nastane čas samotného očkování.

Pro Liberecký kraj je nyní prioritou naočkování seniorů a zdravotníků. „Prosím o pochopení. Opravdu je potřeba nejdříve naočkovat seniory nad 80 let, pak klienty v pobytových službách a poté zdravotníky. Musíme zajistit průchodnost nemocnic,“ komentoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Aktuálně navíc musí již očkování obdržet druhou dávku vakcíny.

Podobně řeší situaci i v ostatních krajích

Před stejným problémem stálo i několik dalších krajů v České republice. Mezi prvními do své strategie očkování zařadil strážníky Karlovarský kraj. „Jde o to, že podle nějakého zákona jsou státní policisté zaměstnanci státu a městští strážníci zase zaměstnanci města. Proto zřejmě došlo k tomu pochybení. My jsme je ale začlenili v ostatním záchranným složkám a budeme je očkovat rovněž prioritně,“ řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (KOA).

A podobně k problému přistoupil i Královéhradecký kraj. „Počítáme s očkováním strážníků městské policie ve chvíli, kdy budou očkováni příslušníci složek IZS,“ řekl Hradecké Drbně mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Liberecký, očkování, strážníci, městská policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Josef Jdeto

No to je jako přepravni kontrola musi do plný vozů MHD a nikoho to nezajímá.

středa, 27. ledna 2021, 10:07

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.