pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

V Turówu se má těžit až do roku 2044. Nová petice žádá českou vládu, aby na Polsko podala žalobu

V tichosti a bez oznámení české vládě a veřejnosti včetně místních požádala polská státní společnost PGE o prodloužení těžby uhlí v dole Turów nedaleko českých hranic až do roku 2044. S informací přišlo Greenpeace s tím, že o pokračování těžby usilovala společnost ve stejné době, kdy probíhala složitá jednání zástupců české a polské strany s cílem nalézt řešení mezinárodního sporu. Nová petice tak nyní žádá českou vládu, aby polskou stranu žalovala.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE chce důl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Poláci chtějí těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z pohraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale i hluku a prachu nebo propadů půdy. Voda se přitom v této lokalitě ztrácí dlouhodobě.

Česko v minulosti podalo kvůli dolu Turów oficiální podnět Evropské komisi, který je předstupněm k žalobě na Polsko. Komise na konci prosince potvrdila, že Polsko při rozšiřování dolu směrem k českým hranicím porušilo evropskou legislativu. „Žádost o povolení k další těžbě do roku 2044 přitom těžební firma opět staví na stejných problematických a nezákonných procesech, které Česká republika i Evropská komise kritizují,“ uvedl Luboš Pavlovič z Greenpeace. 

Podle Sousedského spolku Uhelná a Greenpeace ČR je proto nyní žaloba na nelegální rozšíření dolu nevyhnutelná. „Bohužel PGE a polské úřady neustále v otázce vztahu dolu Turów vůči svému okolí razí politiku “po nás potopa”. Myslí jen a pouze na své vlastní ekonomické zájmy. To, že je jejich průmyslová oblast Turów obklopena z drtivé většiny územím dvou dalších členských zemí EU, je evidentně absolutně nezajímá. A ještě se nám snaží vsugerovat, že až jednou svůj polský územní appendix kompletně vydrancují, budeme jim vděční, když důl definitivně naší vodou zatopí," myslí si Daniel Gabryš z Uhelné. 

Ode úterý mohou lidé na stránkách Greenpeace ČR a Sousedského spolku Uhelná www.spoluproklima.cz/stopturow/ podepisovat petici, která českou vládu k podání žaloby vyzývá. „Žaloba přitom nemá být namířena proti Polsku jako státu či jeho obyvatelům, ale proti postupu polské státní firmy PGE a místních úřadů, které její kroky umožňují," dodal Pavlovič.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto uhelna.eu

Štítky ČR, Polsko, uhlí, energie, ekologie, Turów, Liberecký kraj, Greenpeace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.