Středa, 17. února 2021, 17:11
V Libereckém kraji by mělo vzniknout juniorské centrum kybernetické bezpečnosti. Téma kyberbezpečnosti je nutné s rozvojem IT technologií a jejich průnikem do běžného života dostat i k mladým uživatelům a zahrnut ho do vzdělávání. Do své výuky ho již implementuje liberecká průmyslovka SPŠSE a VOŠ.
SPŠSE a VOŠ v letošním roce rozšíří výuku informačních technologií o další třídu. Ta se zaměří mimo jiné také na kybernetickou bezpečnost. „Dnes už je výuka kyberbezpečnosti v rámci informačních technologií běžná. My jsme ale chtěli jít ještě dál, proto jsme rozšířili výuku o další třídu, která je zaměřená na kybernetickou bezpečnost, administraci systémů a internet věcí,“ uvedl ředitel školy Jaroslav Semerád.
Důležitost výuky kybernetické bezpečnosti potvrzuje i děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Zdeněk Plíva. Technická univerzita by se měla podílet na zavádění výuky kybernetické bezpečnosti i spolupracovat s plánovaným juniorským centrem, kde by měla pomáhat s doškolováním pracovníků. „To, že se zavádí výuka IT technologií ve stále větší míře, považuji za naprosto normální. Ale stejně jako se rozšiřují technologie do našeho každodenního života, je nezbytně nutná i počítačová gramotnost a znalost bezpečného užívání,“ komentoval Plíva.
Podle něj je nutné si základy bezpečného užívání osvojovat daleko dříve než na střední škole. „Data jsou velmi cenná, ale jejich zneužití a napadnutí je velmi jednoduché. Můžeme to vidět v útocích na nemocnice nebo školy,“ řekl s tím, že i univerzity jsou nuceny pružně zahrnovat témata kyberbezpečnosti do jednotlivých předmětů. „Budujeme zvláštní předměty zaměřené jak na bezpečnost, tak na kódování, šifrování a ochranu dat. Iniciativu zavádět toto téma na středních školách velmi vítám.“
Právě s implementací tématu kyberbezpečnosti do výuky by mělo pomoci vybudování juniorského centra kyberbezpečnosti. „Cílem centra je podpora a vzdělávání odborných pracovníků,“ informoval náměstek hejtmana Dan Ramzer.
Centra kybernetické bezpečnosti vznikají zpravidla v některé ze škol, která mají k tomuto tématu blízko. V Brně to je Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno a ve Dvoře Králové Střední škola informatiky a služeb. V kraji jsou ve hře hned tři školy - v Liberci, České Lípě a Jablonci. „Všechny tři školy oslovíme, aby se o projekt ucházely. Komise pak vybere tu, která svůj projekt nejlépe odprezentuje a poskytne optimální zázemí,“ dodal Ramzer. Zatím není jasné, kdy by mohlo centrum vzniknout, ani jaké budou předpokládané náklady.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.