Liberec chce převést své podíly v bytových družstvech na družstevníky za korunu. Přípravu záměru jednohlasně schválili zastupitelé. Město návrh nyní předloží družstvům, zda s tímto způsobem převodu souhlasí. Předkladatel návrhu a radní Michal Hron (Starostové pro Liberecký kraj) není přesvědčený, že všechna na tento způsob převodu přistoupí. Podle Hrona totiž stále hrozí, že družstevníci budou muset doplácet za převod daň z příjmu. „Pro mě riziko daňové zátěže tam je pořád," řekl. Už dříve zástupci radnice uváděli, že daň z příjmu za převedení podílu města může dosáhnout až 200 tisíc korun na byt.
Schválenou přípravu záměru ale vítá předseda představenstva družstva A+G Stadion Josef Figer, ve kterém má město podíl. „Je to naplnění smluv, které jsme podepsali před 20 lety," řekl. Podle něj se snaží docílit i toho, aby daň z příjmů za převod podílů města nemuseli platit. „Jednáme s ministerstvem financí a jsem přesvědčený, že se to podaří vyřešit," dodal předseda družstva se 133 byty.
V Liberci je problematická sdružená výstavba bytů z let 1997 až 2007, pro něž družstva prostřednictvím města získala dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Týká se to 1150 bytů v deseti družstvech, město v nich má podíly 25 až 30 procent díky vložení státní dotace. Město se v uzavřených smlouvách zavázalo, že 20 let po kolaudaci domů převede svůj podíl bezúplatně na družstva. Právníci Liberce ale tvrdili, že smlouvy neplatí, neboť před uzavřením nebyly zveřejněny na úřední desce. Podle právníků zastupitelé také musí odůvodnit, proč by měli podíl města převést bezplatně či se slevou.
Čtvrtek, 25. února 2021, 17:12
Jak převést městské podíly v družstevních bytech. To je téma, které poslední měsíce hýbe Libercem. Týká se totiž několika tisíc Liberečáků. Ti měli podíly dostat po dvaceti letech zdarma, to ale vedení města nakonec odmítlo a od té doby se řeší, co...
Liberec proto hledal jiné varianty legálního převodu. Vytvořil čtyři různé možnosti, ani jednu ale zatím nedotáhl do konce. K možností převést svůj podíl na družstevníky za jednu korunu se nyní město vrátilo na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu v obdobném případě, který řešily Neratovice. „Soud akceptoval za přijatelné, že město prodává za jednu korunu majetek, který v tržní hodnotě má mnohem vyšší cenu," uvedl Hron. Podle něj ale musí ověřit, zda se dá tento rozsudek použít i pro Liberec. „Dnešním rozhodnutím zastupitelstva otvíráme prostor k tomu, abychom začali dělat konkrétní kroky," dodal Hron.
Se schváleným návrhem řešení souhlasí i zastupitelé, kteří vystupovali proti dosavadním návrhům řešení předkládaných Hronem. „Pro mě je zadostiučinění, že téměř po roce jsme přišli na to, co jsem navrhoval," řekl radní Petr Židek (ODS).
Poměrně překvapení byli z nového návrhu vedení města zástupci opozice. „Změnu názoru klubu SLK vítáme. I když primátor najednou tvrdí, že převod bytů takto chtěli od počátku, tak až do dnešního dne spolu s Michalem Hronem stále říkali, že převod za jednu korunu není možný," řekla Zuzana Kocumová (LOL!).
Podle ní dokonce na prvních jednáních bylo zastupitelům vyhrožováno soudem, pokud odsouhlasí převod podílů města za jiných než tržních podmínek. „Proč vedení města změnilo názor, nevíme. Odvolávají se na rozsudek Nejvyššího soudu ve věci bytového družstva Na Výsluní z Neratovic z listopadu loňského roku. Nejvyšší soud v rozsudku rozbil mnoho argumentů, kvůli kterým vedení města převod majetku odmítalo. Soudci především konstatovali, že prodej za 1 Kč v souladu s původními smlouvami je skutečně prodejem a nikoliv „simulací prodeje“, kvůli které byl prodej za 1 Kč zpochybňován nejen v Neratovicích, ale i v Liberci a jinde," dodal Jaromír Baxa (LOL!).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.