sobota 31. července 2021 Ignác

Hluk z Turówa několikrát překročil limitní hranici. Dokazují to závěry monitoringu

Monitoring hluku z polského hnědouhelného dolu Turów nechalo Zdravotním ústavem vypracovat Ministerstvo životního prostředí. Závěrečná zpráva odhalila, že již nyní se hluková zátěž blíží k hranici 40 decibelů. A několikrát byl tento limit dokonce překročen.

Měření hluku probíhalo v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích, které se nachází zhruba dva kilometry od dolu. Monitoring probíhal celkem čtyřikrát během loňského roku v období od května do listopadu vždy v čase od 22 hodin do 6 hodin ráno. „Ze zprávy je zřejmé, že naše obavy v souvislosti s přibližováním těžby jsou opodstatněné,“ komentoval závěry zprávy hejtman Martin Půta.

Voda kolem Turówa je stále vzácnější. Místní žijí v nejistotě s dolem doslova za zády

Česko bude kvůli Turówu žalovat polskou stranu u Soudního dvora EU. Může se zdát, že českých vesniček nalepených na polských hranicích se celá situace zas tolik nedotýká. Některé domy tu stály stovky let a jistě i další staletí překonají. Jenže v...

Dle záverečné zprávy byl v několika případech doporučený limit 40 decibelů překročen o dva decibely.

Monitoring hluku bude pokračovat i v letošním roce.

I nadále tak kraj usiluje o vybudování ochranného valu a výsadby zeleně. Tato opatření by mohla alespoň částečně chránit české území před hlukem plynoucím z těžby. „Dle zprávy můžeme v důsledku přibližování těžebního prostoru očekávat zvýšení celkové dlouhodobé expozice hlukem v nejbližších obydlených oblastech a překračování hygienického limitu,“ sdělil krajský radní Václav Židek.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto uhelna.eu

Štítky Liberec, Turów, důl

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.