Počasí dnes5 °C, zítra4 °C
Pátek 15. listopadu 2024  |  Svátek má Leopold
Bez reklam

Závislostmi jsou v době covidové více ohroženy děti i dospělí

Poslední rok poznamenal život ve všech českých domácnostech. Koronavirus proměnil mnoho domovů na pracovny a školní lavice. Někteří lidé přišli o zaměstnání, své blízké nebo se ocitli úplně izolovaní od okolního světa. V mnoha ohledech se tak mohla tato doba stát rizikovější pro vznik závislostí, jak u dospělých, tak u dětí.

V posledních letech se stále větší pozornost ubírá k online prostředí, moderním technologiím a jejich dopadu na děti a mládež. Ty musely v posledním roce přejít na distanční výuku a tím trávit na počítači ještě více času než obvykle. Navíc se na minimum snížily volnočasové aktivity, kterými by mohly trávit zbytek dne. „V současné době odpadly dětem možnosti, jak jinak trávit volný čas než na mobilu a počítači, pokud program dítěti nenabídne přímo rodina. Na to ale nemají všichni rodiče čas, pokud jsou například s dítětem doma a zároveň mají svou práci,“ vysvětluje Jitka Kolářová, vedoucí Centra primární prevence liberecké Advaity.

Právě služby v oblasti prevence byly kvůli koronaviru v liberecké Advaitě omezeny nejvíce. Pracovníci centra tak museli v reakci na uzavření škol přenést programy alespoň částečně do online podoby.

Právě Centrum primární prevence se tématem nadužívání aplikací a technologií zabývá. Podle Kolářové by si měli rodiče, kteří mají pocit, že jejich dítě tráví na počítači nebo mobilu až moc času, s dítětem hlavně promluvit. „Samozřejmě se mohou obrátit na nás, jako první bych ale doporučila si s dítětem promluvit. Vyjádřit svou obavu a zjistit, zda tyto aktivity nevytlačují jiné. Zároveň je důležité zjistit, zda je dítě schopno tyto své aktivity kontrolovat a určit si, že například hraním her stráví dvě hodiny a pak půjde pomoci s domácími pracemi nebo vyvenčí psa,“ říká Kolářová.

Nejohroženější jsou lidé nejvíce zasažení koronavirem

U dospělých pracuje Aidvaita zejména s látkovými závislostmi jako jsou drogy a alkohol. Přestože počet klientů se za uplynulý rok výrazně nezměnil, je možné, že covidová doba se projeví na nárůstu závislých osob. „Přírůstek v počtu klientů zatím neevidujeme, od kolegů z jiných organizací ale máme informace, že evidují enormní nárůst klientů. Ono je také nutné říci, že dostat se až k závislosti trvá i několik let. Počet klientů se tak nemusí projevit okamžitě,“ uvádí ředitel David Adameček.

Advaita pomáhá lidem se závislostmi již více než 20 let. Původně pomáhala zejména uživatelům nelegálních drog, v posledních letech ale stále přibývá klientů, kteří se potýkají s problémy s alkoholem.

Podle něj je zajímavé, že po celou dobu trvání vládních opatření souvisejících s pandemií, byly sníženy ceny alkoholických nápojů. „Jestli bylo něco v době koronaviru ve slevě, pak alkohol,“ říká Adameček.  Nejrizikovější skupinou jsou nyní lidé, které koronavirus nejvíce zasáhl. Jako restauratéři, hoteliéři apod. nebo lidé izolovaní od společnosti. Právě při řešení nepříjemných duševních stavů se totiž mohou lidé uchylovat k alkoholu nebo drogám. „V současné době je mnoho lidí doma, ať už jsou v karanténě, na home office nebo bez práce. Pro někoho může být takový stereotyp neúnosný a začne ho řešit pitím,“ sděluje ředitel.

Pokud si nejsou lidé jisti, zda oni či jejich blízcí nemají problém s návykovými látkami, mohou si vyplnit orientační online test na stránkách Kliniky adiktologie nebo Národního ústavu duševního zdraví.

Poslední měsíce spojené s uzavřením restaurací a hospod ale mohly mít u určité skupiny lidí i pozitivní dopad ve vztahu k alkoholu. „To se týká lidí, kteří byli zvyklí pít na nějakých akcích a nebo si občas zajít do hospody. U této skupiny je docela možné, že došlo k omezení požívání návykových látek.“

Do života klientů Advaity můžete nahlédnout prostřednictvím dokumentu Kateřiny Richterové.

Lidé se závislostí přicházejí pozdě

„Bohužel klienti, kteří se na nás obrací, jsou již většinou závislí,“ doplňuje Adameček. Vyhledat pomoc by přitom mohli lidé už dříve, kdy jsou rozvojem závislosti ohroženi. Nejlepším signálem bývá okolí. „Dobrým signálem bývá situace, kdy člověka začne okolí na jeho závislostní chování upozorňovat. Bohužel naši klienti mají tendenci to sami nevidět,“ dodává.

V případě alkoholu je možné využít také jednoduchý test CAGE, tvořený čtyřmi otázkami. Najdete ho například na webu alkoholik.cz.

Ohodnoť článek

Foto pixabay.com

Štítky závislost, koronavirus, covid, Advaita, Liberec, COVID-19, alkohol, Národní ústav duševního zdraví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Kučera

Závislí jsou samotní rodiče. Na Facebooku, seznamkách apod. Děcka jsou jejich obrazem. A na léčení už je pozdě. Koronavir s tím nemá nic společného, resp. působí přesně opačně. Pokud v někom je potřeba zahodit elektroniku a jít ven, tak tahle doba ho k tomu dokopala. A tak i já jsem závislý. Na lajcích tady v diskusi :-D To určitě. Provozuji jen sportovní hejtování drbny a komentování její debility :-D

Pátek, 14. května 2021, 09:42Odpovědět

Závislostmi jsou v době covidové více ohroženy děti i dospělí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.