neděle 25. července 2021 Jakub

V Raspenavě vzniknou nové domy pro děti s mentálním a kombinovaným postižením

V létě začne v Raspenavě výstavba nových domů pro děti a mládež s postižením. Současný objekt totiž již nevyhovuje současným potřebám.

Na projekt za více než 63 milionů korun přispěje bezmála 54 miliony korun Integrovaný regionální operační program (IROP). Cenu stavby se podařilo v soutěži oproti původnímu odhadu snížit o 13 milionů, řekl náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Stavba šesti bezbariérových přízemních domů by měla být hotova v červnu příštího roku.

Domov Raspenava zajišťuje výchovu a vzdělávání dětí a mládeže s mentálním a kombinovaným postižením ve věku od tří do 26 let, výjimečně i déle. V roce 2014 tam navíc vzniklo oddělení pro děti s poruchami autistického spektra. Domov má i denní centrum, kam docházejí děti, o něž pečují rodiny, a také několik terapeutických dílen včetně kavárny. Aktuálně má domov 25 klientů, v budoucnu jich může být až 36.

Doposud domov sídlil v budově bývalé školky

Přes 30 let sídlí domov v budově bývalé mateřské školy, prostory ale současným potřebám nevyhovují. „Stěhování přispěje ke zlepšení podmínek pro děti a pomůže jim k větší samostatnosti," doplnil náměstek hejtmana pro sociální věci Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj). Nové budovy zjednoduší život i pracovníkům domova, současný dvoupatrový objekt totiž nemá výtah a někteří klienti mají i zhoršenou pohyblivost.

V Raspenavě se bude stavět celkem šest domů v uzavřeném areálu. Čtyři jednopodlažní pavilony budou propojené centrální chodbou a klienti v nich budou bydlet ve skupinách po maximálně devíti. Jeden pavilon poslouží jako kuchyně a stravovna a v dalším bude provozní zázemí a společenské prostory. O využití původní budovy domova po dokončení nových domků ještě není podle Tulpy rozhodnuto. „Mohly by tam být odlehčovací služby, rehabilitace a podobně," dodal.

V Libereckém kraji nejde o první podobný projekt. Transformaci už má za sebou domov pro handicapované ženy v Mařenicích, do nových domů a bytů se přestěhovala i většina klientů Domova Sluneční dvůr Jestřebí, kde by mělo být hotovo na podzim. Aktuálně se staví v Nové Vsi u Chrastavy nový dům pro postižené klienty APOSSu (Ambulantní a pobytové sociální služby). „Do transformace už jsme investovali 180 milionů korun a projekty za další zhruba půl miliardy korun připravujeme," řekl Tulpa. Na pokračování transformace pobytových zařízení chce kraj také žádat dotace z evropských fondů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Společnost pro ranou péči

Štítky ČR, stavby, sociální, správa, Liberecký, Raspenava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.