úterý 27. července 2021 Věroslav

V Jablonci sčítají škody po noční bouři, půjdou do milionů

V Jablonci nad Nisou sčítají škody po noční bouři, půjdou do milionů. Přívaly vody potrhaly silnice, vyplavené je Eurocentrum i několik kanceláří radnice. Několik komunikací muselo být uzavřeno, jiné jsou sjízdné jen s velkou opatrností, řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová. Noční bouře zasáhla v Libereckém kraji hlavně Jablonecko a Semilsko, v Jablonci ale nejvíc pršelo. Hladinu Lužické Nisy v Proseči to během půl hodiny zvedlo na třetí povodňový stupeň.

„Déšť byl velmi prudký, od 21:00 do 24:00 napršelo 42,3 milimetru na metr čtvereční, ve městě zasahovali hasiči, městská policie, technické služby," popsal situaci vedoucí oddělení krizového řízení Vratislav Pavlín. Přívaly vody nestačila kanalizace odvádět, tlak vody vytlačil na některých místech těžké kanalizační poklopy nebo roztrhal komunikace kolem nich. Na jiných místech voda asfaltový povrch zvlnila a poničila konstrukční vrstvy komunikací.

Zavřená je křižovatka ulic Rýnovická a Na Roli, ulice Na Palouku od Prosečské, křižovatka 1. máje s Vladimírskou, kde je zcela roztrhaný nový povrch, poškozená je část křižovatky ulic Kokonínská a Raisova. Úplně zmizela ulice Jateční za Kauflandem, ulice Na Výšině je průjezdná jen s velkou opatrností, potrhaný asfalt je také v Revoluční. „Místa, která lze opravit rychle, technické služby opravují. Ulice se uklízejí od naplaveného materiálu, aby byly průjezdné," doplnila Lenka Čapuchová ze správy komunikací. Opravit se už podařilo Kostelní ulici, kde voda vytrhla dlažební kostky.

Voda zkomplikovala i městskou dopravu. „Umbrella brzy ráno improvizovala - nasadila operativně osobní vozy, aby svezla cestující ze zastávek, kam nemohly autobusy," řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Umbrella je dopravní společnost. Odkloněná je podle něj MHD v okolí křižovatky ulic Rýnovická a Na Roli, než tam opraví kanalizační šachtu. Provoz by tam podle předběžných odhadů mohl být obnoven v sobotu.

„Kromě komunikací máme hlášené škody na některých dětských hřištích, úplně zničené jsou perkové i dlážděné cesty v lesoparku na Žižkově vrchu. Čtyři centimetry vody jsou v rozvodně zimního stadionu, kde jsou zanesené odpady a bahno v koupelnách. Zmizely přístupové cesty do areálu Srnčí důl, kam bude na několik dnů uzavřený vstup," doplnil vedoucí technického odboru magistrátu Pavel Kozák.

Devastující byl noční liják pro výstavní pavilon B jabloneckého Eurocentra. Včetně oblíbeného klubu Na Rampě je kompletně vyplavený, ve spodních dvou patrech stojí voda, která se dostala do elektroinstalace, vytéká ze zásuvek. „Zjišťujeme škody, ale nejprve musíme nechat všechno vyschnout, dříve se do opravy elektrického vedení nemůžeme pustit," řekl správce budov města Josef Matouš. Dnešní koncert festivalu Voicingers on Tour: Czechia 2021 Marta Kloučková Quintet ale podle něj ohrožený není.

Voda vnikla zavřenými okny také do radniční budovy. „Prudký liják pronikl zavřenými dřevěnými historickými okny na západní straně budovy, zcela vyplavené byly kanceláře ve čtvrtém patře, kde bylo nutné vystěhovat nábytek a položit nové koberce," doplnil Milan Šourek z oddělení vnitřní správy magistrátu.

Přívaly vody také naplnily výkopy na stavbě v ulicích Poštovní, Generála Mrázka a Komenského. „Déšť poničil i spoje zcela nové kanalizace a ucpal ji naplaveným materiálem. Na stavbě se nyní intenzivně pracuje na odstraňování škod, aby byl dodržený avizovaný termín otevření ulic Poštovní a Opletalova," řekl vedoucí investiční výstavby Pavel Sluka. Ulice by měly být průjezdné od pondělí 19. července.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Jablonec

Štítky počasí, záplavy, správa, bouře, Jablonec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.