Počasí dnes3 °C, zítra-1 °C
Čtvrtek 2. ledna 2025  |  Svátek má Karina
Bez reklam

V noci ze čtvrtka na pátek zvedněte hlavu k obloze. Uvidíte, jak padají hvězdy

Večerní obloha v posledních dnech přináší atraktivní podívanou. Nyní totiž stoupá aktivita oblíbeného meteorického roje Perseidy. Dobrou zprávou je to, že letos pro jejich vyhlížení nastanou skvělé podmínky, nebude ho totiž rušit Měsíc, uvedl atronom Petr Horálek. Perseidy budou nejlépe vidět v noci z 12. na 13. srpna, aktivní jsou od 17. července do 24. srpna.

„Frekvence meteorů pozvolna stoupá a v průběhu noci maxima uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města zejména mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu," sdělil Petr Horálek. Až dvacítka z nich pak podle něj může být opravdu jasná.

„Podmínky jsou letos ideální, na obloze bude Měsíc ve fázi úzkého srpku, který v noci maxima zapadá ještě zvečera a nebude rušit svým svitem. Bude tedy možné spatřit i nejslabší meteory. Na jejich pozorování je ale třeba být desítky až stovky kilometrů daleko od velkých měst," upozornil astronom.

Právě v druhé polovině noci souhvězdí Perseus, odkud meteory zdánlivě vylétají, vystoupá takřka k nadhlavníku. Většina meteorů tudíž zazáří nad obzorem. Perseidy jsou sice aktivní až do 24. srpna, Horálek však upozornil, že po noci maxima jejich frekvence výrazně klesá. Nejlepší je tedy udělat si čas právě ze čtvrtka na pátek.

Znovu až za pět let 

První zmínky o tomto meteorickém roji pocházejí ze 3. století. Lidé si jich tehdy všimli krátce po umučení svatého Vavřince. Někdy se jim proto přezdívá Slzy svatého Vavřince.

„Že jde o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli v druhé polovině 19. století. Jako první na světě našel přímou spojitost meteorů s kometami a dokonce určil, že původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle, objevené dvěma americkými astronomy v roce 1862," uvedl Horálek. Kometa se naposledy přiblížila ke Slunci v roce 1992, znovu se tak stane až v roce 2126.

Také letos se v Jihlavě, v noci maxima, koná společné komentované pozorování Perseid na bráně Matky Boží, a to za příznivého počasí. Začátek programu Jihlavské astronomické společnosti je naplánován na 21. hodinu. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Felix Mittermeier/pixabay | Zdroj ČTK

Štítky obloha, astronomie, pozorování, Perseidy, úkaz, roj, meteor, Petr Horálek, Měsíc, astronom, Giovanni Schiaparelli, Slunce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V noci ze čtvrtka na pátek zvedněte hlavu k obloze. Uvidíte, jak padají hvězdy  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.