Hamerské jezero na Českolipsku se opět zařadilo mezi vodní plochy vhodné pro koupání. Mezi nevhodné by nemělo patřit po vyčištění a opětovném napuštění ani přírodní koupaliště v Tanvaldu, tam ale výsledky posledního rozboru ještě hygienici nezveřejnili. Vyplývá to z informací od starostů Hamru na Jezeře a Tanvaldu a údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.
Na čtvrtém z pěti stupňů kvality vody pro koupání se Hamerské jezero i koupaliště v Tanvaldu dostaly po přívalových deštích z konce července. „Přinesly bahno z polí, to už sedlo dolů," uvedl starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák. Podle hodnocení hygieniků je kvalita vody v jezeře kvůli zvýšenému výskytu sinic aktuálně na stupni tři a zdravotní obtíže po koupání mohou mít citliví lidé, mezi něž patří alergici, děti či těhotné ženy. Lidé by se měli po koupání osprchovat.
V Tanvaldu se do koupaliště dostalo bahno ze stráně, po vyčištění je znovu napuštěné. „Voda je z gruntu nová, čistá a nepředpokládám, že by tam mělo něco být špatného," uvedl starosta města Vladimír Vyhnálek. Výsledky testu kvality vody po napuštění ale zatím k dispozici nemá.
Jako nevhodné ke koupání, což je stupeň čtyři, označují hygienici od začátku sezony koupaliště v Chrastavě kvůli kolísavé kvalitě přítoku a od poloviny července koupaliště v Mimoni. Tam je to kvůli masivnímu přírodnímu znečištění na hladině.
Na stupni tři je kromě Hamerského jezera kvůli sinicím také nedaleké Máchovo jezera. Pro obě vodní plochy, které patří v Libereckém kraji mezi nejvíce vyhledávané rekreanty, je to v tuto roční dobu obvyklé.
Na stupni dva, tedy mírně zhoršenou kvalitu vody má v Libereckém kraji koupaliště v Nedamově na Českolipsku, v Českém Dubu v Podještědí, v Mříčné u Jilemnice, Jablonci nad Jizerou a rybník Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji. Většinou je to kvůli snížené průhlednosti a riziko zdravotních obtíží po koupání je malé.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.