pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Veterináři nařídili stažení polských zmrzlin. Obsahovaly zakázaný pesticid

Z českého trhu musí zmizet zmrzliny Milka od polského výrobce Froneri Ice Cream. Obsahují totiž stopové množství etylenoxidu. Zmrzliny by neměli lidé konzumovat. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS) v tiskové zprávě.

Do České republiky se dostalo zhruba 250 tisíc kusů nanuků se zmíněným pesticidem, který není v EU povolený. „Produkty prodávají různí prodejci. V současné době probíhá stahování výrobku,“ informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Na český trh bylo distribuováno asi 15 000 balení multipack po 6 a 8 kusech a cca 37 000 balení zmrzliny ve vaničce (480 ml).

Za závadné jsou považovány zmrzliny se všemi šaržemi s datem spotřeby 2022 až do května 2023. Konkrétně se jedná o výrobky: Milka mini kornout vanilka čokoláda 8×25 ml (multipack), Milka mini zmrzlina vanilka čokoláda 6x50ml (multipack), Milka čokoláda oříšek 100 ml, Milka caramel crunch 100 ml, Milka čokoláda a vanilka 100 ml a Milka zmrzlina čokoláda vanilka kelímek 480 ml.

Vrácení peněz i bez účtenky

Máte zmrzlinu doma? Pak ji můžete vrátit do místa prodeje. „Zde bude vrácena kupní cena i bez předložení pokladního dokladu,“ upozornil Vorlíček. 

Veterináři varují veřejnost před konzumováním zmíněných zmrzlin. Etylenoxid totiž patří mezi reaktivní plynné látky, které mají mutagenními a karcinogenními účinky. Podle SVS není žádná hladina pro člověka bezpečná. „V některých třetích zemích se používá jako prostředek k regulaci zrání ve skladech karubových lusků, které jsou surovinou při výrobě přídatné látky karubin,“ doplnil mluvčí.

Ohodnoť článek

Foto Státní veterinární správa

Štítky Státní veterinární správa, Milka, zmrzlina, etylenoxid

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.