Prostor před libereckou radnicí v polovině září po více než roce opustí čtyřmetrová plastika ze skla a železa Sublima vytvořená v ateliéru výtvarníka Jiřího Pačinka. Nově bude umístěna v libereckém Severočeském muzeu. Co ji nahradí na nároží u radnice, vedení města zatím tají. Bude to překvapení a něco zcela jiného než dosud.
Umělecká díla od různých autorů se u radnice v horním centru stotisícového města střídají od roku 2005. Obvykle tam jsou vystavená rok. Některé sochy poté v Liberci zůstaly natrvalo. Na rohu náměstí seděl například zbloudilý Marťan Jaroslava Róny, který je nyní na vrcholu Ještědu. Bylo tam i sousoší tří koček od liberecké výtvarnice Martiny Klouzové-Niubo, jež je nyní u vodotrysků u obchodního centra Plaza nedaleko radnice.
Nyní se k nim přidá i Sublima, která je vytvořená z 950 kilogramů železa a 680 kilogramů modrého skla. Na výšku má plastika asi čtyři metry a složená je ze zhruba 300 částí. Slavnostně ji na nároží odhalili loni 3. září. „V pátek 17. září ji budeme od rána demontovat a během dne stěhovat natrvalo do Rajské zahrady Severočeského muzea," řekl manažer ateliéru Pačinek Glass David Sobotka.
Podle ředitele Severočeského muzea Jiřího Křížka o umístění Sublimy do muzejního nádvoří usilovali v rámci spolupráce s místními výtvarníky. „Je to pokračování toho, že jsme od května po rekonstrukci otevření a obnovujeme s nimi spolupráci při prezentaci jejich uměleckých děl. A myslím, že tento artefakt tam bude vypadat hezky. Ale uvidíme, jaká bude odezva návštěvníků, jak je to osloví," dodal.
Na nároží u radnice byla Sublima nepřehlédnutelná, i když ne všem se líbila. „Vznikly stovky až tisíce reakcí, fotografií. Objevilo se to na i stránkách, které informovaly o turismu, o Crystal Valley, takže si myslím, že pro nás i Liberecký kraj to byla významná věc, aniž bych to chtěl nějak přeceňovat. Ale jak se říká, umění má vzbuzovat reakce," uvedl Sobotka. Spokojený je s tím, jak Sublima přežila rok u radnice, včetně zimy. „Jedinou újmou byly tři útoky vandalů a zlodějů," dodal manažer sklářského ateliéru. Plastiku skláři po každém poškození dokázali opravit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.