Tam kde kdysi žily celé rodiny, je dnes les, bývalá stavení dnes připomínají jen sklepy nebo zarostlé zbytky zdí. Připomenout zaniklé obce i staré odrůdy stromů rozšířených zejména před druhou světovou válkou se snaží Národní geopark Ralsko prostřednictvím Aleje vzpomínek.
Již v loňském roce nechal Geopark Ralsko vysadit třicet stromů, které pochází z roubů starých původních ovocných stromů u cyklostezky a bývalé cesty do obce Dolní Novina. „Letos bude alej pokračovat dalšími třiceti stromy a není to ojedinělá akce, již od roku 2016 se Geopark Ralsko snaží zmapovat staré odrůdy ze zaniklých obcí,“ uvedla Lenka Mrázová, ředitelka Geoparku Ralsko.
Úterý, 19. října 2021, 11:34
Geopark UNESCO Český ráj nese prestižní jméno globální organizace. Právě značku UNESCO do Českého ráje přijede zkontrolovat zahraniční návštěva a projde tak revalidací, zda ji i nadále může geopark používat.
Stromy jsou jedním z mála důkazů zaniklých obcí. Podařilo se jim přežít bez veškeré péče celá desetiletí, kdy se jejich okolí měnilo v divočinu. Podle Mrázové nebylo mnohdy vůbec snadné určit odrůdu původních stromů. „Mnohdy chybí srovnání, proto se na určování podílí odborníci z Česka a Saska,“ komentovala.
V letošním roce navíc vysadí dva stromy také na zahradě základních škol v Mimoni a Kuřívodech. Díky tomu se místní děti zapojí výsadby stromů i do následné péče o ně. „Budou moci pozorovat, jak strom přirozeně roste a žije v různých ročních obdobích. Navíc se dozví více o životě, který kdysi vzkvétal v krajině, která je nyní jejich domovem,“ popsala Mrázová.
Do připomenutí zaniklých obcí i výsadby unikátních regionálních odrůd jabloní a hrušní se mohou zapojit i dobrovolníci. Sraz je v sobotu 20. listopadu v 9 hodin u obecního úřadu v Hamru na Jezeře. Organizátoři uvítají, pokud si dobrovolníci přinesou vlastní nářadí jako rýče, kladiva a palice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.