Počasí dnes5 °C, zítra7 °C
Středa 18. prosince 2024  |  Svátek má Miloslav
Bez reklam

Do terénu v sedle. Policisté vyrazili na kontrolu rekreačních objektů na koních

Policisté vyrazili na kontrolu rekreačních objektů na Liberecku. A vůbec poprvé si na pomoc přizvali koně. V sedle vyrazily hlídky na obhlídku chat a chalup v oblasti Filipova u Mníšku.

Vedle kontrol pomůžou koně i při fotbalových utkáních

V budoucnu budou mít koně využití také při dohlížení na fotbalové zápasy nebo demonstrace, řekla novinářům policejní instruktorka pro výcvik koní i jezdců Lenka Dvořáková. Na koních se mohou policisté podle mluvčí Vladimíry Šrýtrové snadněji dostat do hůře přístupných míst. „Kam my se nedostaneme služebními vozidly, popřípadě jsou i hůře dostupné pěšky," doplnila.

Krajská jednotka jízdní policie vznikla k letošnímu 1. lednu, první čtyři koně má ale k dispozici teprve od listopadu. „Budou se využívat především k hlídkové činnosti, k reprezentaci, ukázkám různých policejních činností a postupně budou koně získávat i specializace, kdy budou chodit i na opatření bezpečnostní, jako jsou fotbaly a různé demonstrace. Ale to až v průběhu let," řekla Dvořáková.

Koně se teprve zacvičují. Kočárky jsou pro ně strašidlo

Podle instruktorky jde o mladé koně, dva starokladrubské a dva české teplokrevníky, kteří jsou teprve ve výcviku. „Průběžně procházíme frýdlantské okolí, kde se koně učí. Navykají si na provoz, navykají si na věci, se kterými se mohou denně setkat, a pokaždé s nimi zajdeme i do města. Aby si zvykli na ruch města, na lidi. Kočárky jsou třeba trochu pro ně takové strašidlo," uvedla Dvořáková. Doba výcviku u koní je podle ní individuální. „Je to jako u lidí, každý má psychiku jinou. Třeba máte koně, kterému stačí vidět to jednou dvakrát a nemá s tím problém. A pak máte třeba koně, kterému to ukazujete popáté a pořád na to kouká," dodala.

Koně jsou ustájení ve frýdlantském školním statku, který má policie pronajatý na 20 let. Každý kůň má svého jezdce, v jednotce jsou dva muži a dvě ženy. Včetně Dvořákové jde o policisty, kteří už mají nějaké zkušenosti s koňmi. „Já jsem sloužila u jízdní policie před 15 lety v Praze, takže pro mě to je srdcová záležitost," řekla Dvořáková.

Spolu s koňmi využívají policisté v kraji při preventivních prohlídkách chatových osad či zahrádkářských kolonií také psy. Podle Šrýtrové je to kvůli tomu, že i když navenek objekt působí opuštěně, uvnitř se může někdo ukrývat a pes dokáže jeho přítomnost vycítit.

Letos za 11 měsíců policisté v kraji řešili 75 vloupání do rekreačních objektů, loni za stejné období 132. Případů je podle Šrýtrové v posledních letech méně než v době před epidemií koronaviru. „Je to možná způsobeno tím, že lidé jsou lépe informováni o možnostech zabezpečení, vliv na to mají asi i preventivní akce policistů a určitě i pandemie, kdy lidé trávili více času v rekreačních objektech, a tím pádem ty objekty nebyly opuštěné," dodala.

Letos policisté zadrželi 45letého recidivistu, kterého viní z vloupání do bezmála 20 chat na Jablonecku a Semilsku. „Kradl jen starožitnosti," dodala Šrýtrová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto PČR

Štítky policie, rekreace, koně, psi, Liberecký, chaty, chalupy, Liberecký kraj, Mníšek nad Hnilcom, pandemie covidu-19, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Do terénu v sedle. Policisté vyrazili na kontrolu rekreačních objektů na koních  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.