Muttichovy němé značky v Krkonoších, které mají navádět turisty k nejvýznamnějším horským boudám, vrcholům, osadám či obcím, jsou v rámci Evropy naprostým unikátem. Teď je jich na hřebenech Krkonoš umístěno 96, na jaře přibydou další. Správa Krkonošského národního parku si loni připomněla sto let od jejich vzniku a pustila se do jejich obnovy.
Muttichovy němé značky doplňují klasické turistické značení a pomáhají s orientací v horském terénu při extrémních meteorologických podmínkách. Jsou to v podstatě červené plechové piktogramy, které turisté v nesnázích rozeznají při nízkých teplotách, silném větru a velké vlhkosti vzduchu. Nezakryje je ani hustá námraza. Neudávají kilometrové ani časové údaje, ukazují pouze směr k danému místu natočením a šipkou v dolním okraji značky. Díky nim se lidé na hřebenech v exponovaných místech dobře zorientují a značky je dovedou k cíli. Své jméno dostaly podle příjmení jejich tvůrce akademického malíře Kamila Vlastimila Mutticha.
"Takzvané Muttichovky jsou tradiční krkonošská záležitost, která má v terénu své opodstatnění. Dnes už málokdo zná přesný význam jednotlivých symbolů, mnozí na ně dokonce pohlížejí jen jako na nějaké ornamenty. Faktem ale zůstává, že jak v minulosti, tak i nyní to jsou orientační značky, které mohou turistům v nesnázích pomoc," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
V současnosti je Muttichových značek po Krkonoších rozmístěno 96, přičemž na jaře jich přibude dalších 69. Ty vznikají v kovovýrobě v Lánově na Trutnovsku. "Nové Muttichovky budou stejně jako ty původní vyrobené z dvoumilimetrového ocelového plechu s odolnou povrchovou úpravou a natřené budou červenou vypalovací barvou,“ vedl mluvčí KRNAP Radek Drhaný.
Myšlenka zavedení němých značek pochází z počátku první republiky. Tehdy byly letní turistické značky během zimy špatně čitelné a překážkou byla i jazyková bariéra. Počátek Československa je totiž spjat s pokračováním národnostních sporů mezi českým a německým obyvatelstvem, žijícím v nově vzniklé republice. „Němé značky bez jakýchkoliv textů měly tento problém vyřešit,“ dodává Drahný.
V zimě 1921 byly značky vyzkoušeny v terénu. "Osvědčily se, a tak bylo celkem odesláno téměř 200 značek krkonošským boudařům, kteří měli zajistit jejich umístění podle zaslaných plánků. V létě 1924 bylo němé značení Krkonoš dokončeno. Muttichovky byly umístěny v celém pohoří, celkově se jednalo o 350 červených cedulí ze silného plechu," dodává Drahný.
V 50. letech převzala starost o značky od Svazu lyžařů horská služba. Ta nechala němé značky opravit, na polské straně hor značky naopak v tomto období zanikly. O obnovení těch českých se v druhé polovině minulého století zasloužila automobilka Škoda Auto se závodem ve Vrchlabí. Ta se na jejich obnově finančně podílí i nyní. Naposledy byly Muttichovky obnoveny v roce 2003, kdy řemeslníci ve Svobodě nad Úpou vyrobili 48 nových značek. V loňském roce Muttichovy značky oslavily sto let své existence.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.