Liberečtí vojenští chemici ve středu jako první převzali nová průzkumná lehká obrněná vozidla české výroby. Vojákům z elitního 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče bude pět párů vozidel s označením S-LOV-CBRN a LOV-CBRN II sloužit k pozorování a odběru vzorků, postupně by jich měli získat 20 párů, tedy polovinu vozů, které armáda objednala, řekl při té příležitosti velitel pluku Martin Fokt.
Nové vozy nahradí zastaralé sovětské transportéry BRDM ze 60. let, ale také chemické landrovery pořízené v 90. letech minulého století. „Tyto vozidla ruské provenience jsou už většinou těžko provozovatelná už z toho důvodu, že nesplňují jakékoliv normy, a náhradní díly na tyto vozy už se nedají řádně sehnat, takže víceméně nejsou provozuschopná," dodal Opata. Nové vozy využívají podvozku Iveco, tvůrcem nástaveb je Vojenský výzkumný ústav, který na vývoji od začátku spolupracoval s libereckými chemiky.
Vozy jsou podle Fokta vybavené veškerými přístroji ke zjišťování radiace a chemických látek, obsahují soupravu pro odběr vzorků. „Vozidlo s přívěsem je vybaveno i robotem, který umožňuje průzkum prostor, kam není třeba vysílat lidskou sílu," popsal nové vybavení velitel libereckého pluku. Velitel vidí výsledky měření na obrazovce svého počítače. Vozy mají moderní maskování, upevněné suchými zipy, balistickou a protiminovou ochranu a jsou vybavené věží s kulometem.
„Proti starým autům tu máme efektivnější detekci chemických a radiačních látek, což znamená, že máme přesnější měření a hlavně rychlejší, což je pro nás důležité, abychom ochránili svoje zdraví a dokázali zároveň varovat i blízké okolí, že hrozí nebezpeční," řekl velitel jednoho z týmů Roman Jech. Kabinu lze podle něj hermeticky uzavřít, vzduch do ní jde přes účinné filtry, proto posádka nemusí mít ani v zamořeném prostoru masku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.