pátek 27. května 2022 Valdemar

Liberec bývalý Skloexport nekoupí. Se státem ale chce jednat dál

Budovu bývalého Skloexportu kupovat nebude. Tedy alespoň zatím. Zastupitele odradila především cena výkupu i případné rekonstrukce, chyběla i vize, co by město s objektem dělalo.

Celá diskuse na zastupitelstvu o případné koupi Skloexportu působila vlastně tak trocu zmatečně. Z vyjádření zastupitelů vyplynulo, že objekt vlastně nikdo ani za těchto podmínek koupit nechce. „Nevidíme, co byste tam chtěli dělat, za kolik byste to dělat, ale materiál máme na stole. Přijde mi to mimo libereckou realitu,“ uvedla například Zuzana Kocumová (LOL).

To, že by město nakupovat nemělo, uznal i předkladatel bodu, náměstek primátora Zbyněk Karban (ANO). „Měli bychom jednat o lepších podmínkách a ceně, kdybychom měli eventuálně někdy tuto budovu nabýt. Neumím si představit, že bychom měli budovu nákladně rekonstruovat,“ uznal.

POLITICKÁ KORIDA: Má Liberec koupit budovu bývalého Skloexportu?

Zastupitelé budou na dnešním jednání projednávat i případný odkup budovy bývalého Skloexportu mezi autobusovým a vlakovým nádražím. Cenovka? Asi 66 milionů korun. Problémem je ale následná rekonstrukce, jen odhady hovoří o minimální částce 600...

Proti koupi byl i koaliční partner ODS. „Není možné se tím vůbec zabývat. Jediná varianta je, abychom ten dům dostali zadarmo a k tomu půl miliardy na rekonstrukci,“ uvedl radní Petr Židek (ODS).

Návrh se tedy nakonec změnil tak, že zastupitelstvo pověřilo náměstka Karbana, aby se státem dál jednal o případných lepších podmínkách. Město by také mělo přijít s případným využitím budovy.

Liberec měl od státu nabídku na odkoupení objektu za necelých 67 milionů. Předpokládaná rekonstrukce by ale vyšla na minimálně šest set milionů. A na to Liberec nemá. 

Budova Skloexportu

Budova s dvěma podzemními a pěti nadzemními podlažími byla postavená v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu, Skloexport ji získal v době komunistického režimu. Světově proslulá firma vyvážela dlouhá léta úspěšně české sklo, ve druhé polovině 90. let ale zkrachovala. Stát budovu převzal v roce 2001, spravuje ji Generální finanční ředitelství a využití pro ni nemá. Poslední nájemci opustili objekt v roce 2009. Pouze ve fázi záměrů zůstalo, že se do ní přestěhují zaměstnanci finančního úřadu, úřadu práce či České správy sociálního zabezpečení. Stát budovu k prodeji nabídl poprvé už v roce 2008, kdy za ni žádal bezmála 85 milionů korun. Žádný zájemce se tehdy nenašel. Neúspěchem skončila i další vypsaná výběrová řízení na její prodej, při nichž se cena postupně snižovala.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky liberec, skloexport, město, radnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.