Největším příjemcem peněz z programu Antivirus byla automobilka Škoda Auto. Stát jí v době epidemie na mzdy poskytl přes 1,33 miliardy korun. Druhou nejvyšší podporu získala společnost HP TRONIC Zlín, pod kterou spadá Datart či některé e-shopy s elektronikou a spotřebiči. Z veřejných peněz na výdělky dostala 252,8 milionu korun. Třetí nejvyšší částku čerpalo Paradise Casino Admiral, a to téměř 226,5 milionu korun. V první dvacítce příjemců jsou například i České dráhy, další síť kasin, některé obchodní řetězce, Smartwings či pražské letiště.
Mluvčí resortu Eva Davidová upozornila na to, že částky nemusí být ještě konečné. "S ohledem na možné kontroly, které v některých případech mohou vést k povinnosti vrátit část těchto příjmů," podotkla mluvčí.
Antivirus měl bránit propouštění. Firmy, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize, z něj mohly získat příspěvky na mzdy a náhrady mezd. Peníze se vyplácely za dobu od vyhlášení prvního nouzového stavu, tedy od předloňského 12. března. Provozům při jejich nařízeném uzavření stát proplácel celé mzdy s odvody nejdřív do 39 tisíc korun, později se hranice zvedla do 50 tisíc korun. Příspěvek B pokrýval při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun. Nyní by se měl dál vyplácet jen příspěvek, který dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy lidí v karanténě do 39 tisíc korun.
Dotaz na největší příjemce, kterým stát přispívá na mzdy, média podávala už v minulém volebním období. Odpověď získala až nyní. Příspěvky z programu Antivirus představují veřejnou podporu. Úřady u dotací příjemce a přidělené částky zveřejňují.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.