Počasí dnes27 °C, zítra25 °C
Středa 26. června 2024  |  Svátek má Adriana
Bez reklam

Pro smírné řešení s Intermou se většina v zastupitelstvu nenašla. Soud bude pokračovat

Soudní spor Liberce s firmou Interma byty ohledně vlastnictví bytů bude pokračovat. Jde o společný projekt výstavby zhruba 250 bytů v šesti domech starý více než 20 let. Ke schválení možného řešení v zastupitelstvu chyběl jeden hlas. Proti bylo uskupení vládnoucích Starostů pro Liberecký kraj, jež má v 39členném zastupitelstvu 16 mandátů, a jeden ze zastupitelů zvolený za ANO. Tři další zastupitelé chyběli.

„Myslím si, že teď mohou nastat dva scénáře. Jedním z nich je, že se začneme věnovat nějakým způsobem přípravě toho řešení, ačkoli schváleno nebylo, a budu se snažit ho nějakým způsobem představit, pokud se na tom dohodnu s většinou členů pracovní skupiny. A druhá možnost je taková, že Interma byty s námi už jednat nebude," řekl radní Petr Židek (ODS), který návrh možného modelu řešení předkládal. To spočívalo v tom, že Liberec by měl byty k dispozici pro sociální bydlení ještě minimálně dalších 12 let a poté by se jejich výlučným vlastníkem stala společnost Interma byty. Toto řešení dnes mělo podporu všech stran v zastupitelstvu s výjimkou starostů.

S tímto modelem vypořádání přišla i Interma byty už na začátku sporu. Rozhodnutím zastupitelstva je předseda představenstva Interma byty Slavomír Moleš zklamán. „Protože jsme věřili, že po tom prvoinstančním soudu, který dopadl určitou patovou situací, že předkládáme návrh, který umožní oběma stranám dojít k nějakému konsenzu, který bude výhodný i pro město," řekl Moleš. Prvoinstanční soud rozhodl o tom, že u dvou domů je nárok firmy oprávněný a u dalších čtyř ho zamítl. Zatímco město se odvolání vzdalo, Interma rozsudek napadla. „Odvolání jsme podali. Pevně věřím, že vyhrajeme," řekl. V dohodu se současným vedením města moc nevěří. „Asi je to postavené tak, že toto vedení města se tím nechce zabývat a posouvá to do dalších období," dodal.

Spor se týká domů v ulici U Sila. Město se na jejich výstavbě dohodlo s Intermou byty v 90. letech minulého století, stavělo se na pozemcích firmy. Na výstavbě se radnice podílela více než 82 miliony korun, jež získala jako státní dotaci. Interma přidala ze svého přes 123 milionů. Město díky svému podílu mělo právo rozhodovat o obsazení více než stovky bytů, pro ně navíc platilo regulované nájemné. Zároveň se zavázalo, že 20 let od postavení domů převede svůj podíl na Intermu za korunu. Současné vedení města, zejména uskupení starostů, ale tuto dohodu zpochybnilo a smlouvu považuje za neplatnou. Zdůvodnilo to řadou právních vad a za hlavní pochybení označilo, že smlouvu o převodu neprojednalo zastupitelstvo a záměr nezveřejnilo na úřední desce.

Primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) řekl, že nadále existuje platný návrh z rady města z února 2020 spočívající ve vypořádání spoluvlastnictví podle vložených financí. Městu by tak zůstalo zhruba 100 bytů a Intermě asi 150. „To řešení je sympatické v tom, že město může používat těch 100 bytů navždy na sociální bydlení. Naproti tomu ten dnešní návrh, který neprošel, je o tom, že po nějaké době deseti, 12 let by město nakonec nemělo nic," dodal primátor. Interma s rozdělením bytů nesouhlasí.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Interma byty

Štítky ČR, správa, byty, Liberec, dům, stavba, ANO 2011, Liberecký kraj, radnice, ODS, Jaroslav Zámečník, Starostové pro Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pro smírné řešení s Intermou se většina v zastupitelstvu nenašla. Soud bude pokračovat  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.