Počasí dnes-2 °C, zítra0 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Výrazný růst ceny tepla. Jablonecká energetická kvůli dražšímu plynu zdražila skoro o třicet procent

Kvůli rostoucím cenám plynu zdražila Jablonecká energetická v dubnu teplo o dalších 28,6 procenta, domácnosti v Jablonci nad Nisou tak aktuálně za gigajoule tepla platí podle tarifu včetně DPH 876 nebo 899 korun, informoval ředitel Jablonecké energetické Boris Pospíšil. Ve srovnání s loňským rokem už cena vzrostla o polovinu, první zdražení přišlo na Nový rok, kdy ceny stouply o 16,7 procenta, tedy asi o stokorunu za gigajoule, teď zhruba o dalších 200 korun.

Hlavním důvodem zdražování tepla je růst ceny plynu, uvedla společnost. Cena plynu tvoří až 80 procent ceny tepla, zbylá pětina ceny připadá na režijní náklady, odpisy, náklady na opravy a investice. Podle předsedy představenstva Jablonecké energetické a náměstka primátora Milana Kouřila (ANO) je situace na trhu se zemním plynem složitá a obtížně předvídatelná od loňského listopadu. Cena zemního plynu vzrostla o 40 procent, nejde podle něj o krátkodobý výkyv a s ohledem na situaci ve světě nelze očekávat cenový pokles.

„Z tohoto důvodu jsme byli nuceni přistoupit k dalšímu zvýšení ceny tepla pro naše odběratele od 1. dubna. Díky stabilní pozici naší společnosti jsme si tuto úpravu mohli dovolit až po uplynutí tepelně nejnáročnějších měsíců roku 2022, a zmírnit tak dopady na koncové zákazníky," doplnil Kouřil. Při pozitivním vývoji situace na trhu se zemním plynem je podle něj Jablonecká energetická připravena ceny tepla opět snížit.

Přes 800 korun za gigajoule tepla platily ale domácnosti v Jablonci už před devíti lety. V té době patřila teplárna do skupiny MVV Energie CZ, která držela 65,78 procenta akcií, minoritním akcionářem bylo město. Teplo ve městě tehdy patřilo k nejdražším v zemi a zákazníci se odpojovali. Zastaralý a ztrátový systém centrálního zásobování teplem potřeboval revitalizaci, vlastníci se ale nedokázali shodnout na jednotném postupu. Město nakonec podíl MVV za více než 200 milionů odkoupilo a od poloviny roku 2013 je jediným vlastníkem.

V roce 2015 začala revitalizace systému centrálního vytápění v Jablonci. Celý projekt přišel na 264 milionů korun, Jablonecká energetická na něj získala zhruba 50 milionů korun dotace, část dala z vlastních zdrojů a část z úvěru. Přispělo i město Jablonec. Ve městě vyrostlo 21 menších plynových kotelen, teplo pomáhá zlevnit pět kogeneračních jednotek a další jsou v plánu. Do budoucna chce firma využít také solární panely, na jedné ze svých kotelen už je zkouší.

Navzdory rostoucím cenám tepla se podle Pospíšila další zákazníci od Jablonecké energetické neodpojují. „Naopak, přibyli a přibývají noví, minulý týden se připojily domy v Liberecké 40, 42, budujeme také první etapu nového teplovodu pro nemocnici," doplnil Pospíšil. Od loňského jara dodává JE znovu obyvatelům domu v Křišťálové ulici, který se kvůli vysokým cenám odpojil před deseti lety a pořídil si vlastní kotelnu. Koncem loňského roku přešlo zpět také 150 bytů včetně bytového domu v ulici U Tenisu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jablonecká energetická

Štítky ČR, teplo, ceny, firmy, Jablonecká energetická, Jablonecká energetická a.s., Jablonec nad Nisou, zemní plyn, Milan Kouřil, kotelna, ANO 2011, MVV Energie CZ a.s.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Výrazný růst ceny tepla. Jablonecká energetická kvůli dražšímu plynu zdražila skoro o třicet procent  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.